System niezależny tzw wyspowy – Off Grid

 

Instalacja fotowoltaiczna wyspowa charakteryzuje się przede wszystkim niezależnością od sieci publicznej. Można ją zamontować np: na działce, gdzie nie ma w ogóle przyłącza energetycznego i cieszyć się z własnego prądu.

Systemy wyspowe wykorzystywane są także na łodziach, kamperach i w innych niezależnie poruszających się jednostkach. Często widzimy przy drogach małe panele słoneczne do zasilania oświetlenia znaków lub uliczne lampy solarne. To właśnie są instalacje Off-Grid.

Zasada działania jest bardziej skomplikowana niż w instalacjach on-grid.  Instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz akumulatorów.

W dzień kiedy słońce produkuje energię, przetwarzana jest ona na prąd ładujący akumulatory. Energia gromadzona w akumulatorach jest przetwarzana w inwerterze na sieciową, która można zasilać urządzenia.

Zaletą tego sytemu jest niezależność od dostaw prądu z zewnątrz. Można tez łatwiej kontrolować zużywanie energii. Można korzystać ze zgromadzonej energii także w nocy.

Wadą tego rozwiązania jest wyższy koszt. Zarówno inwerter wyspowy jak i akumulatory podnoszą znacząco cenę instalacji. Mankamentem jest także żywotność baterii które po ok 8 latach trzeba wymienić.  Akumulatory zajmują także miejsce i potrzebują dobrej wentylacji.

Systemy wyspowe z tych względów są rzadziej stosowane. Opłacały się w sytuacjach kiedy nie było uregulowań prawnych niwelujących mankamenty instalacji on-grid.

W tej chwili głównie instaluje się je w przypadkach kiedy wymagana jest niezależność od sieci publicznej. Stosuje się je także jako zasilanie awaryjne na wypadek zaniku prądu w sieci.

 

System Off-Grid

 

Zalety:

– niezależność od sieci energetycznej

– lepsze wykorzystanie energii ze słońca

– możliwość korzystania z energii w nocy

 

Wady:

– wysoka cena

– bardziej skomplikowany system

– brak możliwości oddawania energii do sieci