System bezpośrednio podłączony do sieci – On Grid

 

Jest to w tej chwili najczęściej stosowane rozwiązanie. Instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych podłączonych do inwertera przetwarzającego prąd stały z promieniowania słonecznego na prąd zmienny (sieciowy).

Inwerter podłączony jest do sieci elektrycznej budynku. Kiedy świeci słońce, energia produkowana z paneli słonecznych trafia do sieci w budynku, gdzie wykorzystywana jest  przez pracujące w niej urządzenia (np: pralka, telewizor, kuchenka itp). Jeżeli urządzenia nie pracują to energia trafia do sieci zewnętrznej budynku, przechodzi przez licznik dwukierunkowy i płynie dalej np: do sąsiada lub innego odbiorcy.

System jest bardzo prosty i niezawodny, nie stosuje się w nim żadnych przełączników czy przekaźników. Wykorzystywana jest zasada fizyki która mówi że prąd zawsze płynie z najbliższego źródła a panele fotowoltaiczne są znacznie bliżej niż odległa elektrownia i to się liczy.

W przypadku gdy instalacja wymaga więcej energii niż system jest w stanie wyprodukować wtedy brakująca część energii zostanie pobrana z sieci. Zaletą tego systemu jest prostota a co za tym idzie cena i niezawodność.

Systemy fotowoltaiczne On-Grid to najtańsze i najbardziej powszechne rozwiązania. Wadą ich jest nierównomierna produkcja i wykorzystanie prądu. Instalacja baterii słonecznych produkuje najwięcej w południe a najmniej wieczorem i rano, w nocy w ogóle nie pracuje. Tak samo jeśli chodzi o pory roku. Energii najwięcej jest w lecie a najmniej w zimie, kiedy przydała by się do ogrzewania lub zasilania np: pompy ciepła.  Tutaj z pomocą przyszedł ustawodawca uruchamiając od 1 stycznia 2016 roku bilansowanie energii netto w okresach półrocznych tzw net-metering . W skrócie polega to na tym że energia oddana do sieci w dzień jest odliczana od rachunku od tej którą pobierzemy wieczorem i rano.

 

Zalety:

– cena – prostota

– mniejsza awaryjność

– łatwość doboru i konfiguracji

– możliwość oddawania energii do sieci

 

Wady:

– zależność od sieci energetycznej

– nadwyżki w słoneczne dni

– niedobory w zimowe i pochmurne dni