You are currently viewing Czy fotowoltaika w rolnictwie jest opłacalnym rozwiązaniem? Sprawdźmy to!
Fotowoltaika w rolnictwie? Czy to opłacalna inwestycja?

Czy fotowoltaika w rolnictwie jest opłacalnym rozwiązaniem? Sprawdźmy to!

Zakładając swoje gospodarstwo rolne, decydując się na stały dochód z tym związany, każdy chce, aby na danym interesie jak najwięcej zrobić. Specjalistyczne maszyny, nowoczesne podzespoły, bez których nie byłbyś w stanie stworzyć swojej działalności, są niestety jednak bardzo drogie. Zaczynając swoją przygodę z rolnictwem, warto znaleźć rozwiązania, dzięki którym działalność ta będzie przynosiła zyski, a nie straty. Tak też coraz więcej właścicieli takich gospodarstw szuka świetnych inwestycji, które z czasem mogłyby przynosić dodatkowy dochód do działalności rolnej. Jedna z coraz częściej wybieranych w rolnictwie jest fotowoltaika, która pomimo tego, iż jest innowacją w tej dziedzinie gospodarki, potrafi przynieść wiele dobrego. Sprawdź zatem, czy opłacalnym rozwiązaniem okaże się fotowoltaika w rolnictwie.

Fotowoltaika na gospodarstwo rolne – czy spełni Twoje oczekiwania?

Najważniejszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest to, jakie zapotrzebowanie na energię elektryczną ma Twoje gospodarstwo rolne. W zależności od tego, czy zajmujesz się hodowlą zwierząt, lub Twoja działalność jest bardziej nastawiona na dowolne uprawy, przelicznikiem powinno być wyliczenie zapotrzebowania na energię, jej zużycie oraz oszacowanie kosztów związanych z montażem fotowoltaiki. W każdej firmie liczy się zysk, dlatego jeśli istnieje szansa na uzyskanie dodatkowego dochodu, należy odpowiednio wszystko pokierować tak, aby tego zysku było, jak najwięcej. W tym przypadku fotowoltaika w gospodarstwie rolnym może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice w gospodarstwie rolnym?

Jeśli zastanawiasz się, jak dużo możesz zaoszczędzić, posiadając instalację fotowoltaiczną na rolnictwie, chętnie podpowiemy. Osoby posiadające instalację fotowoltaiczną nadmiar wyprodukowanej energii mogą oddawać do sieci energetycznej. Energię tę można bezpłatnie odebrać w innym okresie, kiedy fotowoltaika nie będzie w stanie wytworzyć takiej ilości energii, aby sprostać zapotrzebowaniu.

W przypadku instalacji do 10 kWP zwrot ten sięga aż 80% oddanej nadwyżki, natomiast w przypadku instalacji od 10 do 50 kWP zwrot sięga aż 70%.

Oprócz darmowej energii, którą możesz odebrać od dostawcy prądu, czekają również dotacje i dofinansowania. W ubiegłym roku 2021 można było zdobyć dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników w ARiMR. Dzięki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od października można było składać wnioski o dofinansowanie do mini elektrowni fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych czy pomp ciepła. Rolnicy ochoczo przystąpili o te dofinansowania, a przez to, że był to pierwszy nabór w programie „Agroenergia”, można spodziewać się, że również w 2022 roku nabory te będą kontynuowane i fotowoltaika w rolnictwie z ARiMR stanie się realnym przedsięwzięciem.

Dodatkowo każde gospodarstwo rolne, które zdecyduje się założyć pompę ciepła może liczyć na dodatkowy bonus.

Koszty, jakie można zyskać, decydując się na stworzenie gospodarstwa rolnego, na którym będą działały Odnawialne Źródła Energii?

 • Przy założeniu fotowoltaiki na rolnictwie można zyskać dotację w wysokości do 20% kwoty za wykonana instalację od 10 do 30 kWP, jednak nie więcej niż 15 000 zł.
 • Przy fotowoltaice o mocy 30-50 kWP można zyskać 13% dotacji za wykonaną instalację, jednak nie więcej niż 25 000 zł.
 • Montując dodatkowo pompę ciepła w budynku, w którym mieszkasz, możesz zyskać 10 000 zł dodatku.
 • W rozliczeniu rocznym prosumentów, wykonując instalację fotowoltaiczną do 1 kwietnia 2022 r. będziesz przez 15 lat rozliczany na starych zasadach prosumenckich. Co się z tym wiążę? Nadwyżki prądu będziesz mógł magazynować w sieci, a w czasie niedoboru będziesz mógł ją odebrać od dostawcy prądu. W podsumowaniu rocznym również mniej zapłacisz za korzystanie z fotowoltaiki. Nowe zasady rozliczenia, jakie wprowadzone mają zostać już w kwietniu, będą mniej korzystne, jednak w dalszym ciągu będą przynosiły zyski.
  • Wykorzystanie energii elektrycznej w rolnictwie – czy to ważny aspekt?

   Wielu rolników w dalszym ciągu jest przekonana, że rolnictwo nie potrzebuje aż tak dużego nakładu finansowego, aby w efekcie uzyskać spory dochód. Niestety w związku z tym, że rolnictwo z roku na rok coraz bardziej rozwija się, ta gałąź gospodarki wiąże się z licznymi kosztami. Przykładem może być właśnie wcześniej wspomniana energia elektryczna, która obecnie jest niezbędna w każdym gospodarstwie rolnym, ze względu na konieczność uruchomienia maszyn związanych z produkcją rolną. W związku z tym, że koszty energii elektrycznej z roku na rok rosną, a obecnie ich koszt dodatkowo wzrósł o 24%. Warto zatem zastanowić się na rozwiązaniem, które pozwoli każdemu rolnikowi oszczędzać, a tym może okazać się nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, z której będziesz mógł korzystać na swoim rolnictwie przez kolejne kilkanaście lat.

   Nowoczesne technologie to trwałe rozwiązania.

   Okazuje się, że jeszcze kilka lat wstecz, kiedy fotowoltaika była na etapie rozwoju, instalacje nie były aż tak trwałe, jak teraz. Obecnie panele fotowoltaiczne, jak również wszystkie podzespoły mają gwarancję nawet do 25 lat, dlatego pomimo spadku wydajności w ciągu kilkunastu lat, w dalszym ciągu będą one przynosiły zyski. Dodatkowo ich działanie wpłynie na poprawę warunków środowiskowych i pomogą Ci zyskać jeszcze więcej oszczędności na danej działalności gospodarczej. Wybierając panele marki Soluxtec, których jedynym dystrybutorem jest nasza firma Solgro, możesz być pewny, że bezawaryjność instalacji fotowoltaicznej będzie Ci towarzyszyła przez wiele kolejnych lat. Panele te są wydajne, a zarazem nie potrzebują częstej ingerencji człowieka. Są praktyczne, a ich przegląd wystarczy robić wyłącznie wtedy, kiedy będzie to konieczne.

   Jeśli interesuje Cię więcej informacji w związku wykorzystania fotowoltaiki lub pomp ciepła w rolnictwie, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy chętnie przedstawią Ci całą ofertę wykonania instalacji fotowoltaicznej na roli, w firmie lub w gospodarstwie domowym.