You are currently viewing 10 pytań, jakie najczęściej zadają klienci zainteresowani montażem instalacji PV

10 pytań, jakie najczęściej zadają klienci zainteresowani montażem instalacji PV

Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką staje przed trudnym wyborem. Instalacje fotowoltaiczne, czyli inaczej PV niosą wiele pytań. Osoby zainteresowane tym tematem oczekują od wykonawców logicznej odpowiedzi. Czasem pytania te obejmują montaż instalacji PV. Czasem jednak pytania te obejmują zakres ceny. Zdarza się także że pytania nawiązują do zasady działania. Poznaj odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań związanych z montażem i zasadą działania instalacji PV.

instalacja PV montaż na dachu

1.

Jaki jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, jest koszt montażu instalacji PV. W związku z ciągle rosnącymi cenami za energię elektryczną oraz ogrzewanie zwiększa się popyt na odnawialne źródła energii. Jednym z takich źródeł jest energia słoneczna. Zostaje ona przetwarzana na energię elektryczną do domu w dużo niższych cenach, dzięki fotowoltaice. Coraz częściej więc zostaje zadane pytanie, ile tak naprawdę należy zapłacić za instalację fotowoltaiczną? Wszystko to uzależnione jest od tego, jaką moc wykorzystujesz na co dzień do wykonania prac domowych. Kontaktując się z naszym konsultantem, za darmo obliczysz swoje zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo poznasz całkowity koszt uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. Ceny te są ruchome w zależności od ilości paneli, ich jakości, konwertera i wielu zmiennych, dlatego najlepiej skonsultować się z naszym doradcą.

2.

Jak zdobyć dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?

To pytanie jest kolejnym, które mamy okazję państwu przedstawić. Okazuje się, że z roku na rok są organizowane różne dofinansowania do fotowoltaiki. Najczęściej dofinansowania te są tworzone dla osób, które chcą wykonać instalację fotowoltaiczną na nowych podzespołach. W zależności od programu, w jakim chcesz wziąć udział, można zyskać dofinansowanie nawet do 6 000 zł. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. Szczegóły na temat najpopularniejszego programu znajdziesz w jednym z blogów „Mój prąd 4.0”.

3.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

To kolejne pytanie, jakie dręczy naszych klientów. Działanie instalacji fotowoltaicznej jest niezmiernie łatwe. Energia słoneczna trafia do paneli fotowoltaicznych, gdzie zostaje magazynowana. Następnie dzięki inwerterowi PV, jaki podpięty jest do paneli fotowoltaicznych, energia stała zostaje zmieniona na prąd zmienny, jaki płynie w naszych gniazdkach. Czyż to nie banalnie łatwe?

4.

Czy wszystkie urządzenia mogą działać z instalacji PV?

Obliczając zapotrzebowanie przed montażem instalacji PV oblicza się moc niezbędną do uruchomienia wszystkich urządzeń w domu. W związku z tym niezależnie, czy chcesz prać, prasować, czy też gotować, możesz to robić, korzystając z darmowej energii słonecznej. Instalacja obsługuje wszystkie urządzenia elektryczne, jakie posiadasz w swoim domu.

5.

Czy w Polsce jest odpowiednie nasłonecznienie, aby instalacja była opłacalna?

Okazuje się, że z roku na rok klimat zmienia się w naszym kraju. W związku z tym możemy zauważyć znaczne ocieplenie i liczne susze w wielu obszarach Polski. Ze względów na położenie naszego kraju, a także na zmiany klimatyczne, jest to świetne rozwiązanie dla wielu Polaków. Nasłonecznienie w naszym kraju jest bardzo dobre, a zatem instalacja fotowoltaiczna będzie działała prawidłowo.

6.

Jaka powinno być pokrycie dachowe, aby móc założyć instalację fotowoltaiczną?

W obecnych czasach coraz rzadziej spotyka się starodawne rozwiązania. Dach, na którym położona jest dachówka ceramiczna, blachodachówka czy blacha będą idealnym materiałem pod montaż fotowoltaiki. Wyklucza się jednak możliwość montażu na papie, eternicie i goncie bitumicznym. Związane jest to z brakiem odpowiednich właściwości. Warto również zwrócić uwagę na stan więźby dachowej. Ten element musi być zdrowy i odpowiednio przygotowany pod montaż instalacji.

7.

Czy instalacja jest całkowicie bezobsługowa?

Obecnie zaawansowanie instalacji jest tak wysokie, że są one w 100% bezobsługowe. Dodatkowo nowoczesna technika pozwoliła na opracowanie systemów sterowania przez Wi-Fi. Dzięki temu urządzenia włączają się w czasie największej produkcji prądu.

8.

Co zrobić z nadmiarem prądu wyprodukowanego w ciągu dnia?

Prąd można odsprzedać do dostawcy sieci energetycznej w cenach hurtowych. Posiadając jednak instalację fotowoltaiczną OFF Grid (która jest odłączona od sieci), energia zostaje magazynowana w specjalnych akumulatorach. Będziesz ją mógł wykorzystać w dni mniejszego nasłonecznienia.

9.

Jak długo trzeba czekać, aby montaż instalacji PV się zwrócił?

Szacuje się, że gwarancja bezawaryjnej pracy podzespołów najczęściej trwa 25 lat. Koszty związane z założeniem instalacji wracają się po około 8-10 latach. Jak wiec widzisz przez kolejne 15 lat będziesz mógł korzystać z energii słonecznej całkowicie za darmo.

10.

Czy panele fotowoltaiczne należy raz na jakiś czas myć?

Panele fotowoltaiczne zawieszone na dachu nie wymagają mycia. Same oczyszczają się podczas deszczu z zanieczyszczeń niesionych powietrzem.

Dotarliśmy do końca najczęściej zadawanych pytań , jakie zadają sobie klienci przed decyzją o montażu instalacji PV. Jeśli masz do nas jeszcze jakieś pytania zachęcamy do skontaktowania się z naszymi konsultantami.