You are currently viewing Jak warunki atmosferyczne wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Jak warunki atmosferyczne wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak odpowiednio stworzyć instalację fotowoltaiczną, aby była jak najlepiej wydajna. Krążą różne mity na temat instalacji fotowoltaicznych i warunków atmosferycznych, jakie mogą mieć wpływ na wydajności paneli słonecznych w Polsce. Okazuje się, że wielu ludzi wierzy w niektóre z nich, jednak niekoniecznie mogą okazać się one prawdą. Należy jednak zwrócić uwagę, że z roku na rok polskie panele fotowoltaiczne ulegają ciągłym zmianom, dlatego możesz być pewny, że wybierając niektóre z nich, spełnią one Twoje oczekiwania. Dodatkowo przyczynią się one do tego, że będziesz mógł cieszyć się elektrycznością lub ciepłą wodą w swoim domu o każdej porze dnia i nocy całkowicie za darmo.

Sprawdź więc, jak warunki atmosferyczne wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej oraz sprawdź, jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym wpisie poznasz wydajność instalacji fotowoltaicznych stworzonych na zamówienie na bazie polskich lub zagranicznych podzespołów, które pracować muszą niezależnie od pogody, jaka panuje za oknem.

Instalacja fotowoltaiczna a częściowe lub pełne zachmurzenie.

Okazuje się, że zachmurzenie wcale nie jest takie straszne, jak o nim mówią. Kilka lat wstecz przez to, że technologia paneli fotowoltaicznych nie była jeszcze na tyle rozwinięta jak obecnie, mówiono że podczas zachmurzenia panele fotowoltaiczne nie wytwarzają tyle prądu, aby starczyło na codzienne zapotrzebowanie każdego domu. Obecnie dalej utrzymuje się ten mit, jednak coraz więcej osób zauważa, że technologia ciągle rozwija się, przez co panele fotowoltaiczne wykonywane są teraz jeszcze lepiej. Obecnie wybierając panele fotowoltaiczne, możesz być pewny, że nawet w pochmurne dni podczas częściowego lub całkowitego zachmurzenia energia niezbędna do zaopatrzenia zapotrzebowania każdego domu, lub biura jest pobierana z otoczenia. Instalacja ta jest jednak o kilka procent mniej wydajna w czasie zachmurzenia niż podczas dni słonecznych.

Instalacja fotowoltaiczna a śnieg.

Decydując się na panele fotowoltaiczne, musisz wiedzieć, że Polska położona jest w miejscu, gdzie w zimie mogą pojawić się opady śniegu. Wiele osób zastanawia się zatem, ile prądu dają panele słoneczne podczas okresu zimowego. Okazuje się, że 2 cm lub 3 cm warstwa śniegu potrafi bardzo obniżyć wydajność paneli fotowoltaicznych. Produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych może zmniejszyć się nawet o 70 lub 80%. Jeżeli panele fotowoltaiczne są przysypane śniegiem i pokrywa ta sięga grubość około 10 cm, to panele fotowoltaiczne całkowicie przestaną pracować. Ważne jest zatem, aby w okresie zimowym zadbać o to, by panele fotowoltaiczne były cały czas odśnieżone.

Panele fotowoltaiczne a burze i grad.

Decydując się na instalacje fotowoltaiczne w swoim domu, warto postawić na najlepsze panele fotowoltaiczne, ponieważ warunki atmosferyczne z roku na rok coraz bardziej się pogarszają. Możemy spotkać się teraz z groźnymi burzami, a także obfitymi opadami deszczu oraz opadami gradu. Panele fotowoltaiczne są stworzone w taki sposób, aby nie zostały one uszkodzone. Same ogniwa są bardzo delikatne, jednak osłonięte są one specjalnym hartowanym szkłem. Panele te spełniają więc międzynarodowe standardy. Są one w stanie wytrzymać uderzenie gradziny o średnicy 25 cm. W przypadku wyładowań atmosferycznych warto zastanowić się nad montażem odgromienia lub ogranicznika przepięć. Każdy, kto posiada panele fotowoltaiczne na swoim dachu, może liczyć się z pewnym realnym zagrożeniem, jeżeli chodzi o samą instalację. Decydując się więc na fotowoltaikę, należy wiec zastanowić się nad odpowiednim ubezpieczeniem. Dzięki niemu będziesz mógł spać spokojnie, nie martwiąc się o to, czy nadchodząca burza przyniesie Ci duże szkody.

Instalacja fotowoltaiczna a opady deszczu.

Opady deszczu wiążą się często z całkowitym zachmurzeniem. Niestety w powietrzu coraz częściej możemy spotkać się z wieloma zanieczyszczeniami, które później spadają razem z deszczem. Tak zwane „kwaśne deszcze” mogą przyczynić się do powstania zanieczyszczeń na ogniwach fotowoltaicznych, co niestety wpływa na ograniczenie wydajności samych paneli fotowoltaicznych. Aby wydajność instalacji nie spadała, należy odpowiednio dbać o instalację i regularnie ją czyścić.

Instalacja fotowoltaiczna i inne czynniki.

Również inne czynniki, takie jak temperatura czy wiatr mogą mieć wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę wysokie i niskie temperatury, należy zauważyć, że w obu tych przypadkach wydajność instalacji jest słabsza. Podczas wysokich temperatur spada napięcie, co przekłada się na zmniejszenie ilości produkowanego prądu z paneli fotowoltaicznych. W przypadku niskich temperatur pojawia się strata energii.

Panele fotowoltaiczne a wiatr.

Pomimo tego, że wiatr nie wpływa negatywnie na pozyskiwanie energii ze słońca, to również na niego należy zwrócić uwagę. Ma on wpływ na wiele czynników, a przede wszystkim na trwałość instalacji, ponieważ panele fotowoltaiczne, jakie chcesz umieścić na swoim dachu, powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie uległy awarii od silnych podmuchów. W Polsce porywy wiatru coraz częściej dochodzą nawet do 130 km, a panele fotowoltaiczne, jakie obecnie są dostępne na rynku, przechodzą szereg testów. Aby uniknąć szkód, należy wybrać odpowiednią firmę i najlepsze panele fotowoltaiczne, aby cała instalacja była trwała i służyła Ci przez długi czas.

Co warto wiedzieć jeszcze o panelach fotowoltaicznych?

Decydując się na panele fotowoltaiczne, warto więc zwrócić uwagę na wszystkie zalety i wady tej konstrukcji. To, że Polska znajduje się w miejscu, gdzie często podczas zimy niebo jest zachmurzone, to warto zwrócić uwagę na instalację fotowoltaiczną pod względem całego roku. Czasem, kiedy zimą zabraknie Ci prądu, będziesz mógł skorzystać z energii, jaką dostarczyć Ci może elektrownia przez sieć energetyczną. Natomiast od wiosny do jesieni, kiedy słońce jest praktycznie cały czas, będziesz mógł zapomnieć o rachunkach za energię elektryczną. Korzyści dla inwestora, jakie niesie instalacja fotowoltaiczna, są zróżnicowane. Pomimo tego, że w okresie od wiosny do jesieni będziesz mógł zapomnieć o rachunkach, to dodatkowo nadwyżkę wyprodukowanej energii będziesz mógł odsprzedać do sieci energetycznej. Następną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę to dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, jakie czekają na Ciebie. Pojawiają się nowe formy dofinansowania, a każdy, kto stara się o instalacje fotowoltaiczne, będzie mógł zyskać nawet kilka tysięcy złotych na to przedsięwzięcie. Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, to dbałość o środowisko. Teraz kiedy wszyscy są ekologiczni i dbają o to, aby poprawić warunki środowiskowe, warto również dołożyć swoją cegiełkę do tego zagadnienia.

Najlepsze instalacje fotowoltaiczne możesz stworzyć z naszą firmą Solgro. Panele słoneczne, jakie proponujemy, pochodzą od najlepszych dostawców, a dodatkowo jesteśmy jedynym dystrybutorem w Polsce paneli fotowoltaicznych marki SoluxTec, dzięki którym produkcja prądu w Twoim domu będzie na najwyższym poziomie.

Więcej ciekawostek na temat paneli fotowoltaicznych znajdziesz winnych naszych wpisach, dlatego zapraszamy do lektury.