Wchodzące w życie nowe zasady rozliczenia fotowoltaiki obowiązujące od 1 kwietnia 2022 roku przynoszą wiele pytań. Osoby, które chcą zdecydować się na stworzenie instalacji fotowoltaicznej we własnym z domu, zastanawiają się, czy po zmianach rozwiązanie to dalej będzie korzystne. Obecnie nowe zasady rozliczania fotowoltaiki bazują na tak zwanym net-billing. System ten polega na rozliczeniu energii zgodnie z wartością, która została ustalona w cenniku zaproponowanym przez Rynek Dnia Następnego. Czy takie rozwiązanie przyniesie korzyści z posiadania fotowoltaiki, czy może straty? Sprawdźmy to.

Jak działa system net-metering?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w obecnych czasach warto jest zbudować instalację fotowoltaiczną. Na różnych stronach internetowych można znaleźć mnóstwo zapytań nawiązujących do nowych zasad rozliczania energii z fotowoltaiki. Tam właściciele takich instalacji, jak również osoby mające zamiar w najbliższym czasie stworzyć własną elektrownię domową, omawiają wszystkie korzyści, jak również minusy nowych zasad rozliczenia fotowoltaiki. Jedynym z głównych pytań, jakie można znaleźć na forum, jest między innymi to, jakie rachunki za prąd przyjdą po założeniu fotowoltaiki po wejściu w życie nowych zasad rozliczeniowych. Eksperci podpowiadają, że należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi rozliczeń, każdy klient w dalszym ciągu będzie zyskiwał korzyści, decydując się na to rozwiązanie.
Do tej pory każdy, kto posiadał instalację fotowoltaiczną i produkował własną energię, mógł liczyć na sporo profitów z nią związanych. W okresie letnim, kiedy słońce generowało bardzo dużą ilość energii, nadwyżka prądu wyprodukowanego przez instalację była oddawana za darmo do sieci. Wtedy, kiedy instalacja nie spełniała zapotrzebowania użytkowników, energię tę można było odebrać w stosunku 1 do 0,8 od dostawcy prądu. To oznaczało, że w okresie zimowym mogłeś całkowicie za darmo odebrać do 80% oddanej energii w lecie. Następnie rozliczenie bazowało na okresie rocznym. System nazywany był net-metering i był on korzystnym sposobem rozliczenia fotowoltaiki.

Jak obecnie wygląda rozliczenie fotowoltaiki od kwietnia 2022 na bazie net-billing?
Zgodnie z nowymi zasadami rozliczeniowymi, każdy posiadacz fotowoltaiki, który uruchomi instalację po pierwszym kwietnia 2022 roku, będzie musiał rozliczać się na zasadzie net-billing. Polega ona na tym, że posiadacz fotowoltaiki nadwyżkę energii będzie musiał odsprzedać do sieci energetycznej. Następnie wtedy, kiedy będzie ona mu potrzebna, będzie musiał kupić ją w cenie rynkowej.
Sprzedaż energii elektrycznej na nowych zasadach będzie liczona w cenie hurtowej. Kupno natomiast odbywać się będzie na standardowych zasadach, takich jak rozliczenie detaliczne. Z tego rozwiązania korzystają wszyscy użytkownicy energii elektrycznej dostarczanej przez elektrownię. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to nowy sposób rozliczenia. W związku z tym przez kolejne 2 lata będzie on bazował na uśrednionej cenie miesięcznej. Natomiast od 2024 roku ceny te będą podawane godzinowo, zgodnie z ceną giełdową.
Korzyści, jakie niesie stworzenie fotowoltaiki w nowym systemie rozliczeniowym w 2022 roku.
Czy takie rozwiązanie wpłynie na to, że fotowoltaika stanie się mniej opłacalne? Oczywiście, że nie. Zgodnie z tym, co mówiliśmy wcześniej, fotowoltaika nawet na nowych zasadach rozliczeniowych, w dalszym ciągu będzie przynosiła zyski. Zastanawiasz się dlaczego? Prognozy na przyszłe lata w związku z cenami za energię elektryczną nie są pozytywne. Okazuje się, że z roku na rok ceny te będą rosły, dlatego każdy, kto ma możliwość wykonania fotowoltaiki i rozliczenia nawet na nowych zasadach, powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Jednocześnie można zauważyć, że fotowoltaika niesie wiele korzyści. Plusy odczuwają odbiorcy energii pozyskanej z OZE, jak również środowisko. Użytkownicy fotowoltaiki są uważani za przyjaznych dla środowiska.
Korzyści z fotowoltaiki będą miały również osoby, które dużo wcześniej wykonały instalację fotowoltaiczną. Program zakłada, że osoby, które wykonały instalację przed pierwszym kwietnia 2022 roku i uruchomiły ją, będą w dalszym ciągu rozliczane na starych zasadach przez kolejne 15 lat.
Ponadto osoby posiadające instalację fotowoltaiczną będą mogły zapomnieć o problemach związanych z ciągłymi podwyżkami rachunku za energię elektryczną.
Jakie są minusy fotowoltaiki bazującej na nowych zasadach rozliczeniowych?
Z głównych minusów jest przede wszystkim zmiana, do której nie każdy będzie mógł na początku się przyzwyczaić. Pomimo tego, że ceny utrzymania instalacji fotowoltaicznej oraz zyski, jakie można z niej ponosić, niewiele zmienią się, to i tak osoby znające wcześniejsze zasady rozliczenia mogły czuć się pokrzywdzone. Należy jednak zwrócić uwagę, że fotowoltaika w dalszym ciągu będzie przynosiła korzyści finansowe.
Kolejną rzeczą jest zmiana dotycząca w sposobie rozliczenia. Do tej pory rozliczeniem wykonywane było w podsumowaniu rocznym. Teraz jest ono robione w podsumowaniu miesięcznym. Za 2 lata będzie już jednak bazowało na rozliczaniu godzinowym.
Nowy sposób rozliczenia może być więc kłopotliwy dla osób, które już wcześniej miały do czynienia z instalacją fotowoltaiczną.
Nowe zasady rozliczenia prądu z fotowoltaiki. Gdzie znaleźć szczegółowe informacje na ten temat?
Jeżeli chcesz zdobyć informacje na temat nowych zasad do rozliczenia fotowoltaiki, postaw na rzetelne źródło informacji. Nasza firma Solgro, która od lat zajmuje się tworzeniem instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Chętnie przedstawimy Ci wszystkie warunki i zmiany, które zostały wprowadzone w życie. Ponadto poinformujemy Cię o możliwych dotacjach na Twoim terenie. Dzięki temu będziesz mógł zyskać na instalacji fotowoltaicznej.
Jeżeli zależy Ci na tym, abyś z czasem całkowicie stać się niezależnym, warto zastanowić się nad wyborem fotowoltaiki. Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskanie szczegółowych ilości informacji. Na naszej stronie internetowej znajdziesz również mnóstwo poradników związanych z tworzeniem instalacji fotowoltaicznej. Umiejscowione są one w zakładce „Blog”.