FOTOWOLTAIKA SANDOMIERZ REALIZACJA

Interesuje Cię fotowoltaika, a Twoje miejsce zamieszkania to Sandomierz lub pobliskie świętokrzyskie okolice? Dlaczego miałbyś zainteresować się ofertą Solgro? Po pierwsze dlatego, że prąd będzie drożał – to nieuniknione. Inflacja, ceny energii na rynkach światowych, bardzo drogi węgiel i wlokąca się modernizacja energetyczna nakładają się na siebie. W poszukiwaniu rozwiązania, jak choćby częściowo uniezależnić się od głównego dostawcy energii elektrycznej, wielu klientów zwraca się do nas o instalację paneli fotowoltaicznych. Zobacz, co może dać fotowoltaika – nieważne, czy Sandomierz, czy inne miasta.

Ratusz w Sandomierzu fot. https://sandomierz.eu/319/ratusz.html
Ratusz fot. https://sandomierz.eu/319/ratusz.html

Co daje fotowoltaika – Sandomierz i okolice mogą też zyskać

Instalacja fotowoltaiki to możliwość pozyskiwania darmowej, ekologicznej energii elektrycznej wprost z naszej gwiazdy dziennej. Panele PV ułożone pod odpowiednim kątem, pobierają promienie słoneczne. Te następnie są przetwarzane przez inwertery w prąd, a w razie potrzeby także magazynowane. Część energii, której nie spożytkujesz ucieka do sieci, a Ty otrzymujesz znacznie niższe rachunki za prąd. W słoneczne, letnie miesiące nawet zerowe. A jeśli zdecydujesz się dodatkowo na montaż pompy ciepła – energią słoneczną możesz ogrzewać dom i wodę.

fotowoltaika wykonana w sandomierzu

Realizacje fotowoltaiki Solgro – Sandomierz, Świętokrzyskie, Podkarpackie, Małopolska

W Solgro znamy się na fotowoltaice – zajmujemy się nią już od ponad 15 lat. Przez ten czas pomogliśmy stać się niezależnym energetycznie licznym gospodarstwom domowym, firmom i instytucjom. Przykładowo, jedno z naszych ostatnich dokonań –  instalacja paneli PV na gruncie w miejscowości Chochorowice o mocy aż 4,62 kW. Instalacja zbudowana jest na falowniku marki Hypontech i panelach fotowoltaicznych Trina Solar Vertex o mocy 385 W. To nie wszystko, w tym roku zamontowaliśmy także PV w:

 • w Limanowej, instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,8 kWp – marzec 2022 r,
 • w miejscowości Trzetrzewina – realizacja fotowoltaiki o mocy 5,6 kWp,
 • w miejscowości Zakrzów,niedaleko Krakowa osiągnęliśmy moc 6 kWp – maj 2022 r.,
 • w Nowym Sączu realizacja o mocy 6,46 kWp.

Działamy na terenie nie tylko Małopolski, lecz także w innych regionach kraju. To samo możemy zrobić w Sandomierzu i w całym Świętokrzyskim.

Panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie?

Jaka fotowoltaika jest najlepsza w miejscowości Sandomierz i okolicach? To tereny mniej górzyste niż południe kraju, ale nadal ze sporą ekspozycją na Słońce. Ukształtowanie tamtejszego terenu daje spore możliwości modyfikacji instalacji PV. O co chodzi? Panele fotowoltaiczne możemy położyć na dwa zasadnicze sposoby:

 • na gruncie (on-grid),
 • na dachu.

To pierwsze rozwiązanie wymaga wolnej przestrzeni do zagospodarowania, za to możliwe jest dowolne ułożenie paneli tak, aby kąt padania promieni słonecznych przez  cały dzień był najkorzystniejszy. Panele na dachu z kolei to rozwiązanie nieco trudniejsze w montażu, wymagające ingerencji w strukturę dachu, za to kompletnie niezajmujące miejsca na posesji i nieinwazyjne w codziennym użytkowaniu. Ponadto, panele na dachu mają ograniczoną przestrzeń, ze względu na wielkość dachu. Na gruncie z kolei możemy nawet zainstalować farmy solarne, co jest wyborem wielu dużych firm i instytucji, które zużywają pokaźne ilości energii elektrycznej.

Ważna jest jakość wykonania i markowe komponenty

By jednak fotowoltaika działała, warto postawić na sprawdzonych fachowców i odpowiednie komponenty – Sandomierz też może skorzystać z naszych usług. Zawsze stosujemy markowy, jakościowy sprzęt – instalujemy panele fotowoltaiczne np. niemieckiej firmy Soluxtec. Te zaś obsługiwane są przez równie uznane na rynku inwertery firmy Fronius. Przykład Chochorowic pokazał, że używamy też inwerterów marki Hypontech i paneli fotowoltaicznych Trina Solar Vertex. Realizacje przeprowadzamy sprawnie i terminowo.

Ile można zaoszczędzić? Możliwe jest dofinansowanie!

No dobrze, ale co fotowoltaika daje wymiernie? To przede wszystkim oszczędność, uniezależnienie się od dostawcy energii i szybujących cen, kontrola nad produkowanym prądem oraz wygoda i bezobsługowość.

Co ma wpływ na cenę?

Ile kosztuje fotowoltaika? Każda realizacja jest inna i jej cena uzależniona jest od kilku czynników, m.in.:

 • wielkość i rodzaj instalacji,
 • moc instalacji,
 • rodzaj montażu,
 • użyte komponenty.

Ile można zaoszczędzić?

Oszczędność pojawia się od razu. Gdy spadają rachunki za prąd o 60, 70, a niekiedy nawet 95% – od razu zauważasz różnicę. Im więcej uda Ci się wyprodukować energii elektrycznej, tym więcej możesz jej spożytkować dla siebie i zmagazynować. Nadwyżka energii przekazywana jest do sieci, a dostawca za to nie pobiera od Ciebie opłaty za czerpanie energii (gdyż to Ty ją dostarczasz). W słoneczne miesiące rachunki za prąd mogą spaść do nawet zera, a w zimowe i jesienne – możesz wykorzystać tę zmagazynowaną energię.

Jak zdobyć dofinansowanie?

Fotowoltaika to oczywiście wydatek, ale są możliwości obniżenia kosztów indywidualnych inwestycji – Sandomierz i inne samorządy realizują programy dofinansowania OZE. Zapytaj w gminie, czy przypadkiem nie jest przeprowadzany nabór wniosków. Kolejnym przykładem jest ogólnopolski program Mój Prąd 4.0. Jeśli zdecydujesz się na montaż paneli PV do końca 2023 r, możesz otrzymać nawet do 50% kosztów kwalifikowanych przy instalacji w systemie net-billing. Ile dokładnie?

 • do 4000 zł do samej instalacji PV,
 • do 5000 zł do instalacji wraz z innymi elementami,
 • do 5000 zł do zakupu magazynu ciepła,
 • do 7500 zł do zakupu magazynu energii elektrycznej,
 • do 3000 zł do HEMS lub EMS jeśli zdecydujesz się na magazyn ciepła, lub energii elektrycznej.

Pamiętaj, aby zachować wszystkie faktury. Fundusze na fotowoltaikę możesz także uzyskać w formie preferencyjnego kredytu bankowego lub wziąć fotowoltaikę w leasing.