Ile prądu wytwarza wiata pod fotowoltaikę 10 kW? Jakie ma wymiary, powierzchnię i wydajność? Montaż, dobór materiałów, koszty eksploatacji, czy wiata fotowoltaiczna wymaga zgłoszenia – te i inne kwestie wyjaśniamy w krótkim poradniku. 

wiata fotowoltaiczna produkcji solgro
wiata fotowoltaiczny widok z boku na carport

Wiata fotowoltaiczna – wymiary, jaka powierzchnia i wydajność? 

Typowa wiata fotowoltaiczna, której planowana moc wynosi 10 kW wymaga powierzchni około 46 m2. Standardowe wymiary instalacji wynoszą:

  • szerokość 864 cm,
  • głębokość 575 cm,
  • wysokość 407 cm. 

Budowla nie wymaga uzyskania zezwolenia budowlanego, o ile ścianki nie są pełni zabudowane.

Ile prądu wyprodukuje wiata fotowoltaiczna o mocy 10 kW?

Średnie roczne zużycie energii w domu jednorodzinnym wynosi 4000 kWh. Z kolei wiata fotowoltaiczna o mocy 10 kW wyprodukuje przez rok około 10 000 kWh. To znacznie przekracza zapotrzebowanie i przynosi ogromne oszczędności. Resztę energii można spożytkować lub sprzedać, co daje zysk kilka tysięcy złotych rocznie. 

Wydajność, a cena wiaty fotowoltaicznej o mocy 10 kW

Powierzchnia wiaty fotowoltaicznej o mocy 10 kW jest spora, co wiąże się z wydatkiem. Według szacunków zwraca się on po około 7- 8 latach. Czas ten można skrócić. Przy szalejących cenach prądu, inwestycja zyskuje na rentowności, a dodatkowo można starać się o dofinansowanie, np. w ramach programu Mój Prąd. 

Wiata fotowoltaiczna 10 kW – z drewna, czy ze stali? 

Wiata garażowa wykonana z drewna jest na pewno tańszym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzi się drewno z drzew iglastych. Musi być jednak bardzo dobrze dobrane i zaimpregnowane, aby pełniło swoją rolę. Wiaty garażowe wykonane z drewna są po prostu mniej trwałe i szybciej się degradują pod wpływem działania czynników atmosferycznych. 

Pewniejszym wyborem będzie stal, najlepiej poddana galwanizacji i cynkowaniu. Jest wtedy odporna na korozję i znacznie trwalsza niż drewno. Można zakupić gotowe elementy do montażu. Niektórzy wybierają wiaty fotowoltaiczne z aluminium – są one w pełni odporne na korozję, a do tego lekkie i proste w montażu. Niestety, są nieco droższe od stali, nie mówiąc o drewnie. 

Wiaty wykonane ze stali prezentują się dobrze na każdej działce i łatwo je zaadaptować do zabudowy. 

Samodzielna instalacja wiaty 10 kW – czy warto? 

Montaż wymaga precyzji, doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Każdy błąd może narazić wiatę na uszkodzenia mechaniczne i utratę wydajności. Najlepiej jest powierzyć instalację wiaty fotowoltaicznej 10 kW specjalistycznej firmie, takiej jak Solgro. Tylko wtedy masz pewność, że wszystko będzie działać prawidłowo. 

widok wiaty ulotka solgro

Wyposażenie wiaty fotowoltaicznej 10 kW

Twoja wiata może nie tylko służyć jako garaż i źródło prądu. Zwiększysz jej funkcjonalność poprzez instalację kilku dodatków. Popularnym wyborem klientów sa:

  • gniazda sieciowe – dodatkowe źródło zasilania, które może się nieoczekiwanie przydać. Nawet w codziennych pracach domowych, czy w ogródku, 
  • magazyn energii – są takie modele, które mogą stać na zewnątrz przez cały rok, pod warunkiem że są zadaszone, 
  • stacja ładowania do samochodów elektrycznych – jeśli masz elektryka, wykorzystanie fotowoltaiki do jego ładowania jest oczywistym wyborem, 
  • ogrzewanie/klimatyzacja – jeśli wiata jest obudowana i zamykana, instalacja grzejnika lub klimy ma sens. Zwłaszcza jeśli często pracujesz przy samochodzie. 

Obecność tych dodatków warto zaplanować już na wstępie inwestycji, choć zawsze możesz je zamontować później. 

Jakie panele do wiat garażowych? 

W przypadku fotowoltaiki kładzionej na wiacie garażowej, lepszym wyborem będą panele bifacjalne. Są w stanie generować prąd z obu stron ze względu na dodatkową warstwę półprzewodnika. Absorbuje ona dodatkowe światło słoneczne i przetwarza w prąd. Tradycyjne panele, kładzione na dachu domu, tył pokryty jest aluminium, który odbija nadmiar światła. W przypadku wiaty jest to zbędne, a dodatkowa warstwa półprzewodnika generuje nawet 30% więcej energii. Oprócz tego moduły bifacjalne mają:

  • dłuższą żywotność, 
  • większą odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • lepiej znoszą działanie opadów i wiatru.

Panele bifacjalne robią użytek także ze światła rozproszonego, którego w ogóle nie “wyłapują” panele tradycyjne. 

Wiata fotowoltaiczna 10 kW – koszty eksploatacji i utrzymania 

Czy utrzymanie wiaty jest drogie? Na pewno należy uwzględnić kilka spraw, jeśli chodzi o koszty eksploatacji:

  • czyszczenie paneli – kilkadziesiąt do kilkuset złotych rocznie, w zależności od stopnia zabrudzenia, 
  • konserwacja i serwis – około 1% wartości wiaty w skali roku, 
  • ubezpieczenie – niezbędne w razie uszkodzenia w wyniku działania natury, wandalizmu lub kradzieży. Średnio koszt wynosi 0,5 – 1 % wartości instalacji rocznie, 
  • ewentualne naprawy – te zależne są od rodzaju i stopnia uszkodzenia. 

Panele fotowoltaiczne są urządzeniami trwałym, mało awaryjnymi, a ich konserwacja nie jest skomplikowana. Dzięki temu służą przez wiele lat, nie wymagając naprawy, a tym samym nie generując kosztów. Okresy gwarancji na panele również są bardzo długie.

Dodaj komentarz