Carporty

Co to jest i jakie jest ich zastosowanie

Carport fotowoltaiczny zdobywa popularność wśród klientów. Czym właściwie jest?
To połączenie wiaty i paneli fotowoltaicznych. W skrócie – zadaszenie, które pokryte jest panelami PV. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie masz dość miejsca na działce i do tego nie decydujesz się na instalacje fotowoltaiki na dachu. W ten sposób ergonomicznie wykorzystujesz przestrzeń i możesz cieszyć się darmową energią ze Słońca. Z racji tego, że fotowoltaika jest umieszczona na wiacie, czyli dość nisko – carport sprawia, że łatwo załadujesz prądem rozmaity sprzęt, w tym samochody elektryczne. Własna stacja ładowania elektryka w domu? Carport fotowoltaiczny to umożliwia.




Carporty

Jak zbudowany jest carport fotowoltaiczny?

Carport fotowoltaiczny swoją nazwę zawdzięcza temu, że świetnie sprawdzi się nad podjazdem lub nad miejscami postojowymi dla samochodów. Nie zajmuje wiele miejsca, wygląda estetycznie i wykonuje się z je wysokiej jakości, trwałych materiałów. Jak zatem zbudowany jest carport fotowoltaiczny i z czego się składa?

To obiekty, które wymagają solidnej podstawy. Konstrukcja wsporna oparta i przymocowana jest do fundamentu. Obramowanie dachu stanowi stelaż, a na nim bezpośrednio umieszczone są panele fotowoltaiczne. Takie same jak te mocowane na dachu lub On Grid. Na jednym stanowisku najczęściej znajduje się 9 modułów PV, natomiast jeśli carport jest dwustanowiskowy – nawet 15. Podpory wiaty są umieszczane po bokach. To daje przestrzeń na parkowanie i manewrowanie samochodem, a także tworzy bazę pod rozbudowę i tworzenie kolejnych stanowisk. Ważne, by konstrukcja była wykonana z wytrzymałych materiałów, które odporne są na działanie czynników atmosferycznych. Dobrze sprawdza się w tym stal ogniowo ocynkowane. Na ogół dach jest lekko pochylony, aby zapewnić optymalną ekspozycję na Słońce przez cały dzień – a to z kolei oczywiście zwiększy ilość produkowanego prądu.



                                           


Skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaicznego!

Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych, ale nie wiesz jaka moc byłaby dla Ciebie odpowiednia?
Skorzystaj z naszego kalkulatora! Jedyne, co będzie Ci potrzebne, to Twoje roczne zużycie energii elektrycznej.

Carporty

Ile prądu może wyprodukować carport fotowoltaiczny?

To konstrukcje, które umożliwiają łatwe skalowanie i rozbudowę. Przyjmuje się, że panele z carportu jednostanowiskowego mają moc około 3,5 kWp, zaś te na 2 pojazdy – około 6,5 – 10 kWp. Możliwa jest łatwa integracja z pompą ciepła lub stacją ładowania samochodów elektrycznych. Ile można zaoszczędzić wtedy? Przyjmuje się, że roczna ilość pozyskiwanego prądu z carportu 2 stanowiskowego umożliwia przejechanie 50 000 km elektrykiem. Jeśli dla porównania weźmiemy samochód spalinowy, który pali 7l benzyny na 100 km, przejechanie 50 000 km kosztuje nas 16 600 zł. W przypadku własnej stacji zasilającej, wraz z carportem, nie płacimy nic – a inwestycja zwraca do 2 lat.



Carporty

Czy i kiedy warto zainwestować?

Z racji tego, że wiaty fotowoltaiczne nie zajmują dużo miejsca (a jeśli umieszczamy je na wiecie, która już istnieje, carporty nie zajmują miejsca w ogołe) oraz nie powodują ingerencji w posesję czy dach, należą do tych najbardziej uniwersalnych z instalacji fotowoltaicznych. Są mobilne i łatwe do montażu. Sprawdzą się zarówno przed garażem, obok domu, na parkingach czy przy budynkach użyteczności publicznej.




Carporty

Dlaczego carport fotowoltaiczny, a nie np. instalacja na dachu?

Bywa, że dach ma konstrukcję niepłaską, skomplikowaną. Taką, na której nie da się wprost położyć paneli – wymagane byłoby wbudowanie rusztowań, co mija się z celem i znacząco podnosi koszt inwestycji. Bywa też, że dach jest mały lub już mamy instalację na dachu, ale potrzebujemy więcej paneli. Jeszcze innym przeciwwskazaniem jest zbyt mały lub zbyt nadmierny spad dachu albo zbyt długie znajdowanie się dachu w ciągu dnia w cieniu, np. wysokich budynków lub wzniesień. Carport fotowoltaiczny można też zastosować, jeśli dach wymaga remontu, a Ty nie chcesz czekać, by już korzystać z darmowej energii. Może być też tak, że zwyczajnie dach swój spad ma w kierunku wschód – zachód (słaba ekspozycja na Słońce), a instalacja na gruncie z jakichś względów odpada.

                                           


Carporty

O czym musisz pamiętać, decydując się na carport fotowoltaiczny?

Przemyśleć musisz kilka podstawowych spraw – wielkość wiaty, moc paneli, jakość i rodzaj zastosowanych materiałów. Ma to znaczenie nie tylko w kwestii trwałości konstrukcji, ale także może wymagać dopilnowania kwestii prawnych.



Carporty

Wielkość ma znaczenie dla prawa

Jeśli chcesz postawić jedną wiatę, obok swojego domu o powierzchni do 35 m2, nie musisz tego zgłaszać ani uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jedyne, co musisz zachować to określone w planie budowlanym odstępy od granicy działki czy okien budynków sąsiadujących. Ponadto dobrze, jeśli zapoznasz się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zezwolenia i zgłoszenia są niepotrzebne, jeśli carport fotowoltaiczny ma być umieszczony na działce z budynkiem mieszkalnym lub na działce przeznaczonej na budownictwo mieszkalne. W przypadku innego rodzaju działek – należy budowę wiaty zgłosić, a jeśli wiata ma powierzchnię powyżej 35m2, uzyskać pozwolenie na budowę. Jest jeszcze jedno ograniczenie – łączna liczba wiat nie może przekraczać 2 na każde 500m2 działki (1000 m2 działki z budynkiem mieszkalnym lub pod cele mieszkaniowe).

Trochę to zagmatwane, ale w Solgro wytłumaczymy Ci kwestie prawne i dobierzemy optymalną lokalizację wiat fotowoltaicznych.



Carporty

Panele PV i odpowiednia moc

Mimo, że carport fotowoltaiczny to stosunkowo mało inwazyjna budowa, należy dobrze przemyśleć zastosowane komponenty. Ważne, aby panele na niej zamontowane były odpowiedniej jakości i mocy. Te gorsze moduły częściej się psują, produkują mniej prądu i wymagają szybszej wymiany, chociażby pod wpływem działania deszczu, śniegu czy gradu. Ważny jest też solidny i profesjonalny montaż. Co do mocy, jakiej potrzebujesz – najlepiej obliczyć to porównując Twoje stałe zobowiązania wobec zakładu energetycznego. Na podstawie Twojego bieżącego zużycia, łatwo obliczyć, ile paneli potrzebujesz. Z racji tego, że wiaty mają ograniczoną przestrzeń, to warto się określić, czy wystarczy Ci carport na jedno stanowisko, czy lepiej zdecydować się na wiatę dwustanowiskową.



Jakość wykonania i materiały

Carport fotowoltaiczny będzie znajdował się cały czas na zewnątrz. Poddawany wszelkim czynnikom atmosferycznym. Samo to już wymaga użycia solidnych materiałów. Zalecamy wysokiej jakości ocynkowaną ogniowo stal, ze specjalną powłoką antykorozyjną.



Zespół

Nasz Dział Handlowy

Krzysztof Pierzchała

Dział Handlowy

690 807 807

Facebook

krzysztof.pierzchala@solgro.pl

Piotr Bożyk

Dział Handlowy

533 339 343

Facebook

piotr.bozyk@solgro.pl

Robert Rola

Dział Handlowy

792 940 840

Facebook

robert.rola@solgro.pl

Rafał Mordarski

Dział Handlowy

608 828 761

Facebook

rafal.mordarski@solgro.pl

Marcin Jawień

Dział Handlowy

571 809 433

Facebook

marcin.jawien@solgro.pl

Mateusz Kaczor

Dział Handlowy

796 931 409

Facebook

mateusz.kaczor@solgro.pl

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja:

Paszyn 567, 33-326 Mogilno

Telefon:

18 440 20 26

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy tak szybko jak to tylko możliwe.