Dla parafii


Podwyżki cen energii dotykają wszystkich - gospodarstwa domowe, firmy czy instytucje. Nie inaczej jest także z innymi podmiotami – takimi jak parafie.

Na szczęście dobrze dobrana i zainstalowana fotowoltaika, może przynieść spore oszczędności dla parafii, a także pomóc zadbać o środowisko. Jeśli chodzi o Solgro – nie trzeba nam tłumaczyć 2 razy, jak bardzo to istotne. Przekonała się o tym między innymi parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kluszkowcach, prowadzona przez braci Karmelitów Bosych.




Dla parafii

Instalacja 40m² paneli fotowoltaicznych dla Karmelitów Bosych

W marcu 2022 roku wykonaliśmy zadanie o nazwie „Energia słońca dla Klasztoru Karmelitów Bosych w Kluszkowcach oraz Parafii Rzymsko-Katolickiej MB Częstochowskiej w Kluszkowcach – kościół św. Józefa w Krośnicy”. Dla braci zakonnych i parafian wykonaliśmy projekt oraz montaż dwóch instalacji fotowoltaicznych we wspomnianych lokalizacjach. Obie instalacje liczą po 10 kWP, czyli bardzo sporo. Położyliśmy w sumie 40 m² paneli fotowoltaicznych uznanej marki Bruk Bet 250 – w sumie aż 160 płyt. Do tego zastosowaliśmy nowoczesne i wydajne inwertery Q3 niemieckiej produkcji.

Panele montowane były na gruncie – z racji sakralnego charakteru – instalacja na dachu była wykluczona. Małopolski krajobraz pomaga w osiąganiu dobrej ekspozycji na Słońce. Oszczędność na energii elektrycznej to korzyść zarówno dla zakonu, jak i wiernych.

Skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaicznego!

Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych, ale nie wiesz jaka moc byłaby dla Ciebie odpowiednia?
Skorzystaj z naszego kalkulatora! Jedyne, co będzie Ci potrzebne, to Twoje roczne zużycie energii elektrycznej.

Dla parafii

Co daje fotowoltaika dla parafii?

Bracia Karmelici Bosi z Kluszkowców nie są zresztą pierwszymi w Polsce. Fotowoltaika dla parafii po raz pierwszy zamontowana została w 2011 roku przy kościele w Jaworznie. Z czasem dołączyły do nich inne parafie – np. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia w Poznaniu. Szacuje się, że taka instalacja przez pierwsze 2 lata działania pozwala zredukować emisję CO2 aż o 146 ton. Panele fotowoltaiczne to zatem rozwiązanie proekologiczne – a na potrzebę dbania o środowisko wskazuje sam papież Franciszek.



Dla parafii

Fotowoltaika działa sama i bezawaryjnie

Instalacja fotowoltaiczna działa praktycznie sama i nie psuje się. Jeśli jest dobrze zaprojektowana, komponenty są wysokiej jakości oraz została odpowiednio zaprogramowana – nie wymaga sterowania czy ingerencji użytkownika. Cały proces pobierania energii słonecznej, jej magazynowania i przekształcania w prąd jest automatyczny. Przyjmuje się, że około raz do roku powinna nastąpić konserwacja. Same panele również są długowieczne – przetrwają dekady.





Dla parafii

Fotowoltaika to niższe rachunki dla parafii za prąd czy ogrzewanie

Fotowoltaika to przede wszystkim sposób na darmową energię ze Słońca. Panele pobierają ją, a inwertery przekształcają w prąd lub ciepło. To powoduje, że parafia w znaczącym stopniu uniezależnia się od energii pochodzącej z elektrowni węglowych, których cena będzie tylko rosła.





Dla parafii

Ile można zaoszczędzić?

Z racji tego, że wydobycie węgla będzie coraz droższe, ceny energii z elektrowni węglowej będą rosły. Od 2020 roku weszła w życie opłata mocowa. Nie pomaga też inflacja i globalny kryzys energetyczny. To oznacza, że prąd z oficjalnych źródeł będzie drożał o dziesiątki procent. To jednak nie będzie aż takim problemem, gdy jest fotowoltaika. W słoneczne miesiące energii ze Słońca jest więcej niż jej się zużywa. Tym samym rachunki za prąd za ten okres mogą spać o nawet 90 – 100%. Dodatkowo, jeśli parafia zamówi instalacje o mocy do 50 kWp (tak jak Karmelici z Kluszkowców ), zyskuje status Prosumenta. Szacuje się, że fotowoltaika dla parafii może zwrócić się w ciągu 4 – 5 lat.



Dla rolnika

Możliwe jest dofinansowanie, także dla parafii

To, ile kosztuje fotowoltaika dla parafii, zależy od rodzaju podzespołów, wielkości i mocy docelowej instalacji oraz umiejscowienia. Cena rośnie wraz z lepszym komponentami, większą mocą instalacji, a także nieco drożej wychodzi zamontowanie paneli na dachu.

To wszystko oczywiście jest wydatkiem, a wbrew stereotypowi dla wielu parafii w Polsce to zbytnie obciążenie finansowe, by zrealizować je samodzielnie. Parafia może jednak znacząco zredukować koszty instalacji poprzez dofinansowanie. Przykładem jest bezzwrotna dotacja, np. w ramach programu Mój Prąd. To może pokryć nawet 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprócz tego zarówno podmioty państwowe jak i banki komercyjne oferują pożyczki i kredyty na fotowoltaikę na preferencyjnych warunkach. Nawet 10 – 25 % wysokości pożyczki może być umorzone.


Jeśli fotowoltaika dla parafii – to tylko z Solgro. Szybko realizujemy zamówienia i stawiamy na wysoką jakość zarówno projektu, montażu jak i sprzętu. W swoich instalacjach stosujemy najlepsze komponenty, ale także równie uznane moduły Trina Solar i falowniki firm Fronius i Hypnotech.



Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą



Zespół

Nasz Dział Handlowy

Krzysztof Pierzchała

Dział Handlowy

690 807 807

Facebook

krzysztof.pierzchala@solgro.pl

Piotr Bożyk

Dział Handlowy

533 339 343

Facebook

piotr.bozyk@solgro.pl

Robert Rola

Dział Handlowy

792 940 840

Facebook

robert.rola@solgro.pl

Rafał Mordarski

Dział Handlowy

608 828 761

Facebook

rafal.mordarski@solgro.pl

Marcin Jawień

Dział Handlowy

571 809 433

Facebook

marcin.jawien@solgro.pl

Mateusz Kaczor

Dział Handlowy

796 931 409

Facebook

mateusz.kaczor@solgro.pl

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja:

Paszyn 567, 33-326 Mogilno

Telefon:

18 440 20 26

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy tak szybko jak to tylko możliwe.