Program Mój Prąd 6.0 został przedłużony. Teraz wnioski można składać aż do marca 2025. Zwiększyła się też pula środków. Gdzie można złożyć wniosek o dofinansowanie Mój Prąd 6.0, jak sprawdzić status wniosku i ile się czeka na pieniądze? Odpowiadamy.

Mój Prąd 6.0 – do kiedy trwa przedłużony nabór wniosków?
Nabór wniosków rozpoczął się 2 września 2024 roku, zaś po przedłużeniu data zakończenia to 6 marca 2025 roku. W razie wyczerpania środków przewidzianych na program, nabór może skończyć się wcześniej.
Mój Prąd 6.0 – gdzie złożyć wniosek, jak sprawdzić status wniosku?
Wnioski o dotację można składać przez internet, poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Wymagane jest założenie konta na platformie. Nie ma możliwości składania wniosków w formie papierowej.
Jak możemy sprawdzić jaki jest status wniosku, który złożyliśmy? To bardzo proste.
- Wchodzimy na stronę programu Mój Prąd (mojprad.gov.pl).
- Klikamy na “Sprawdź status wniosku”.
- Wpisujemy numer naszego wniosku oraz podajemy adres e-mail.
- Klikamy na “Sprawdź status”.
Na ekranie widzimy, na jakim etapie rozpatrywania jest nasz wniosek. A ten może mieć jeden ze statusów:
- zarejestrowany,
- w trakcie oceny,
- wniosek zaakceptowany,
- wniosek odrzucony,
- dofinansowanie wypłacone.
Na etapie oceny wniosku warto mieć pod ręką wszystkie potrzebne dokumenty i faktury związane z inwestycją. Musimy się liczyć z wizytą kontrolną. Status wniosku jest na bieżąco aktualizowany, dlatego warto sprawdzać go regularnie.
Czy da się przyspieszyć rozpatrywanie wniosku?
Bezpośrednio nie, ale możemy zrobić wiele aby tego czasu nie wydłużać. Najprościej zadbać o wszystkie kwestie formalne – prawidłowo wypełniony wniosek, z kompletem dokumentów dostarczonych w odpowiedniej jakości i formacie. Nawet drobne błędy mogą spowodować opóźnienie, a nawet odrzucenie wniosku.
Upewnijmy się, że prawidłowo podaliśmy dane kontaktowe (telefon, e-mail). Urzędnicy mogą chcieć skontaktować się z nami.
Przedłużony Mój Prąd 6.0 – ile się czeka na decyzję i pieniądze, kiedy wypłaty?
Przewidywany termin rozpatrzenia wniosku wynosi około 140 dni roboczych, licząc od dnia prawidłowego złożenia wniosku w GWD. Jeśli wniosek jest prawidłowy i spełniamy wymogi formalne, środki powinny być wypłacone automatycznie. Wnioski w przytłaczającej większości rozpatrywane są pozytywnie.
Wniosek o dofinansowanie Mój Prąd 6.0 odrzucony – co robić?
W razie odrzucenia wniosku należy zapoznać się z uzasadnieniem. Być może przyczyna jest błaha i łatwa do naprawienia, np. trzeba dostarczyć dodatkowe dokumenty. Możemy też zadzwonić na infolinię programu Mój Prąd 6.0, jeśli uzasadnienie nie jest dla nas jasne.
Odrzucenie wniosku nie powoduje, że nie możemy próbować jeszcze raz. Możemy złożyć drugi wniosek, być może tym razem lepiej przygotowany lub omówiony z ekspertem.

Zainteresowanie Mój Prąd 6.0 jest duże – ile zostało pieniędzy?
Początkowo nabór wniosków miał zakończyć się 20 grudnia 2024 roku lub w momencie wyczerpania środków. Jeszcze we wrześniu wykorzystano 80% środków, wynoszących wtedy 400 milionów złotych.
Tak olbrzymie zainteresowanie spowodowało, że NFOŚiGW na Mój Prąd 6.0 postanowił wyłożyć więcej pieniędzy – aż 1,25 miliarda złotych. Jednocześnie przedłużono termin naboru wniosków do 6 marca 2025 roku. Dodatkowe pieniądze uzyskano z programu FEnIKS 2021–2027.
Do końca listopada 2024 zwiększona pula środków została wykorzystana w 34 %. Na tamten moment złożone zostało 64 tysięcy wniosków. Środki nadal są dostępne, a tym samym szansa na sporą dotację.
Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 28 000 zł, ale nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych. Więcej o programie, w tym ile można otrzymać dofinansowania, przeczytasz na naszym blogu – Ruszył program Mój Prąd 6.0.
Wniosek o dofinansowanie w ramach Mój Prąd 6.0 – kto może skorzystać?
Urządzenia objęte dofinansowaniem:
- mikroinstalacje fotowoltaiczne z panelami zamontowanymi na dachu lub na gruncie, wraz z inwerterem lub mikroinwerterami,
- wiaty, wiaty garażowe, carporty,
- zadaszenia balkonowe (markizy) składające się z paneli PV,
- fotowoltaiczne zestawy balkonowe,
- dachówki fotowoltaiczne.
Moc wszystkich instalacji OZE w gospodarstwie nie może przekraczać 50 kW. Pod uwagę brane są wyłącznie wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną poniesione od 1 stycznia 2021 oraz instalacje przyłączone do sieci w systemie net-billing.
Czego nie obejmuje dofinansowanie Mój Prąd 6.0? Dopłaty nie uzyskamy na:
- pompy ciepła,
- kolektory słoneczne,
- systemy HEMS/EMS – systemy zarządzania energią w budynku.
Dofinansowanie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które chcą jedynie zwiększyć wielkość już istniejącej instalacji.
Czy i kiedy ruszy Mój Prąd 7.0?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie tylko zdecydował, że Mój Prąd 6.0 został przedłużony, ale zapowiedział że szuka środków na siódmą edycję programu.
Możliwe zatem, że w 2025 lub 2026 roku ruszy program Mój Prąd 7.0. Jeśli tak się stanie, o zasadach, kwotach i terminach dowiesz się z naszego bloga.