W KTÓRĄ STRONĘ POWINNA BYĆ UŁOŻONA FOTOWOLTAIKA — WSCHÓD, ZACHÓD CZY POŁUDNIE?

Przed stworzeniem instalacji fotowoltaicznej wiele osób zastanawia się, w którą stronę ułożyć całą konstrukcję. Niektóre domy mają dach stworzony w taki sposób, że niestety nie ma możliwości usytuowania na nim instalacji fotowoltaicznej ze względu na ukierunkowanie spadu. Takim osobom najczęściej proponuje się stworzenie fotowoltaiki na gruncie. Obecnie w nowoczesnym budownictwie problem ten jest o wiele rzadziej spotykany ze względu na to, że poddasza zostają wykorzystane w celu stworzenia pokoi, co wiąże się z powstaniem dachu wielospadowego. Na takim dachu w łatwy sposób będzie można rozłożyć poszczególne elementy instalacji, aby maksymalnie wykorzystać możliwości nowoczesnej techniki. Główną rolę w tej sprawie odgrywa bowiem nachylenie oraz ustawienie paneli fotowoltaicznych. Jednak niezależnie od tego, czy fotowoltaika zostanie skierowana na wschód, zachód czy też południe, będzie ona niosła korzyści w postaci energii elektrycznej, która zostanie przetworzona z energii pobranej ze światła. Sprawdź, jak najlepiej ułożyć ogniwa fotowoltaiczne, aby całość przedsięwzięcia zwróciła się w krótkim czasie i zaczęła przynosić sama zyski.

FOTOWOLTAIKA WSCHÓD, ZACHÓD, POŁUDNIE — KTÓRA STRONA BĘDZIE NAJLEPSZA NA SKIEROWANIE OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH?

Panele fotowoltaiczne można skierować w trzech kierunkach – wschód, zachód i południe, jednak ważny jest ich kąt nachylenia. To właśnie od ich położenia, jak również kąt, pod jakim zostaną usytuowane w stronę słońca, będzie wpływał na ich maksymalną możliwość wytwarzania energii elektrycznej. Główną zasadą, jaką najczęściej stosuje się podczas tworzenia każdej instalacji, jest skierowanie paneli fotowoltaicznych w stronę południa. Warto jednak zwrócić uwagę, że panele te powinny być ustawione pod kątem 30-40°. Takie położenie paneli fotowoltaicznych pozwala na maksymalny pobór energii produkowanej przez słońce, która następnie dzięki falownikowi zostaje zmieniona na energię elektryczną. Dużą skuteczność mają również panele, które są usytuowane w kierunku wschodnim, jak również zachodnim. Panele te powinny być ustawione pod kątem od 25-55°. Jednak warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone jednocześnie w obydwu kierunkach. Cześć paneli powinna być skierowana na wschód, a część na zachód, ponieważ w momencie, kiedy ułożymy panele tylko w jednym kierunku, efektywność całej instalacji może spaść nawet do 80%. W naszym kraju ze względu na miejsce, w jakim jest usytuowana Polska, całkowicie bezsensownym będzie umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej w kierunku północnym, ponieważ energia, która zostanie wytworzona przez całą instalację, nie pokryje podstawowych potrzeb mieszkańców danego domu. Energia ta nie będzie bowiem wystarczająca do zasilania wszystkich niezbędnych urządzeń elektrycznych. W związku z tym, coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych, jak również biur, można zauważyć instalacje fotowoltaiczne, które ułożone są w trzy różne kierunki świata — na wschód, zachód i południe.

WYDAJNOŚĆ INSTALACJI, A PRAWIDŁOWY MONTAŻ FOTOWOLTAIKI. SPRAWDŹ ZALEŻNOŚĆ TYCH DWÓCH CZYNNIKÓW.

Osoby, które chcą w maksymalny sposób wykorzystać moc, jaką mogą wytworzyć panele fotowoltaiczne, powinny poznać zależność pomiędzy odpowiednim usytuowaniem instalacji, a jej montażem. Tworząc instalacje fotowoltaiczne w sposób szeregowy, ważne jest, aby panele były usytuowane w jednym kierunku i co najważniejsze pod tym samym kątem nachylenia. W momencie, kiedy warunki te nie zostaną spełnione, właściciel danego obiektu może liczyć na znaczną utratę mocy z całej instalacji. Związane jest to z zacienieniem, przez które panele fotowoltaiczne nie są w stanie wytwarzać dużej ilości energii. Nawet mały element przysłonięty przez pozostałą część instalacji, może wpłynąć na zmniejszenie wydajności całego projektu. Monter paneli fotowoltaicznych powinien stworzyć instalację w taki sposób, aby nawet podczas silnych podmuchów wiatru czy też licznych opadów śniegu, ta w dalszym ciągu mogła odpowiednio funkcjonować. Firma, która stworzy dla Ciebie daną instalację, powinna więc ułożyć panele pod odpowiednim kątem, a co najważniejsze odpowiednio usytuować je do podłoża. Powierzchnia instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW zajmie około 7 m2. Standardem dla domu jednorodzinnego jest około 4,5kW, dlatego powierzchnia, jaką pokryją panele, jest duża. Z tego też powodu coraz więcej osób chce zamontować instalację na dachu swojego domu, ze względu na to, aby nie tracić powierzchni własnego ogrodu na całą konstrukcję. W tym miejscu nie będzie ona nikomu przeszkadzała, a dodatkowo jest małe prawdopodobieństwo, że zostanie ona zacieniona przez pobliskie obiekty. Panele powinny być więc skierowane w stronę słońca, jednak ze względu na to, że dachy są coraz częściej wielospadowe, można je również zamontować w trzech kierunkach – wschodnim, zachodnim i południowym. Taka instalacja powinna być jednak wykonana w odpowiedni sposób, dlatego warto powierzyć takie zadanie profesjonalistom z naszej firmy. Niezmiernie ważne jest również, aby podczas tworzenia instalacji fotowoltaicznej, panele były usytuowane pod takim kątem, aby podczas deszczu spływały z nich zanieczyszczenia. Paneli fotowoltaicznych nie wolno więc montować w poziomie.

OGRZEWANIE DOMU PRĄDEM WYTWORZONYM PRZEZ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ. CZY TO JEST TO OPŁACALNE?

Z roku na rok podwyższa się koszt utrzymania domu przez każdego mieszkańca Polski. W związku z tym, rachunki za prąd, jak również za gaz i węgiel ciągle ulegają podwyższeniu. Wiele osób zastanawia się więc, jak przerobić swoją instalację fotowoltaiczną, która wytwarza darmową energię, na instalację, która będzie służyła do ogrzewania domu. W związku z tym, coraz więcej interesantów decyduje się na przekazanie mocy z instalacji fotowoltaicznej do zasilania pieca elektrycznego, który będzie ogrzewał dom. Takie rozwiązanie jest opłacalne i w przeciągu całego roku koszt ogrzewania domu z instalacji fotowoltaicznej nie powinien przekroczyć 1000 zł. Czym większa ilość paneli fotowoltaicznych, tym więcej możliwości niesie ich wykorzystanie. W Solgro oferujemy niemieckie panele marki SoluxTec GmbH, które są bardzo wydajne, a co najważniejsze są stworzone na bazie najnowszych technologii. Ogniwa fotowoltaiczne, które są montowane w panelach fotowoltaicznych, potrafią maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną, którą będziesz mógł wykorzystać w swoim domu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci więc zasilić wszystkie urządzenia elektryczne, a także zainstalować piec elektryczny, dzięki któremu ogrzewanie domu będzie o wiele tańsze. W tym roku każdy dodatkowo może starać się o dotacje z programu „Mój prąd”, dzięki któremu fotowoltaika zostanie wykonana w dużo niższej cenie. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje taka instalacja, dlatego nasi pracownicy Solgro chętnie przedstawią Ci całą kalkulację. Fotowoltaika może stać się dla Ciebie przyszłością i możliwością oszczędności.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, jak również do siedziby naszej firmy w celu uzgodnienia szczegółów.

Dodaj komentarz