You are currently viewing W którą stronę powinna być ułożona fotowoltaika — wschód, zachód czy południe? Sprawdź porady ekspertów.
Fotowoltaika wschód, zachód, południe — która strona będzie najlepsza na skierowanie ogniw fotowoltaicznych?

W którą stronę powinna być ułożona fotowoltaika — wschód, zachód czy południe? Sprawdź porady ekspertów.

Przed stworzeniem instalacji fotowoltaicznej wiele osób zastanawia się, w którą stronę ułożyć całą konstrukcję. Niektóre domy mają dach stworzony w taki sposób, że niestety nie ma możliwości usytuowania na nim instalacji fotowoltaicznej ze względu na ukierunkowanie spadu. Takim osobom najczęściej proponuje się stworzenie fotowoltaiki na gruncie. Obecnie w nowoczesnym budownictwie problem ten jest o wiele rzadziej spotykany ze względu na to, że poddasza zostają wykorzystane w celu stworzenia pokoi, co wiąże się z powstaniem dachu wielospadowego. Na takim dachu w łatwy sposób będzie można rozłożyć poszczególne elementy instalacji, aby maksymalnie wykorzystać możliwości nowoczesnej techniki. Główną rolę w tej sprawie odgrywa bowiem nachylenie oraz ustawienie paneli fotowoltaicznych. Jednak niezależnie od tego, czy fotowoltaika zostanie skierowana na wschód, zachód czy też południe, będzie ona niosła korzyści w postaci energii elektrycznej, która zostanie przetworzona z energii pobranej ze światła. Sprawdź, jak najlepiej ułożyć ogniwa fotowoltaiczne, aby całość przedsięwzięcia w krótkim czasie zwróciła się i zaczęła przynosić sama zyski.

Realizacja fotowoltaiki w Brzeznej 6 kw

Fotowoltaika wschód, zachód, południe — która strona będzie najlepsza na skierowanie ogniw fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne można skierować w trzech kierunkach – wschód, zachód i południe, jednak ważny jest ich kąt nachylenia. To właśnie od ich położenie, jak również kąt, pod jakim zostaną usytuowane w stronę słońca, będzie wpływał na ich maksymalną możliwość wytwarzanie energii elektrycznej. Główną zasadą, jaką najczęściej stosuje się podczas tworzenia każdej instalacji, jest skierowanie paneli fotowoltaicznych w stronę południa. Warto jednak zwrócić uwagę, że panele te powinny być ustawione pod kątem 30-40°. Takie położenie paneli fotowoltaicznych pozwala na maksymalny pobór energii produkowanej przez słońce, która następnie dzięki falownikowi zostaje zmieniona na energię elektryczną. Dużą skuteczność małą mają również panele, które są usytuowane w kierunku wschodnim, jak również zachodnim. Mogą one produkować od 90 do 90% energii, dlatego takie rozwiązania są również używane przez monterów instalacji fotowoltaicznych. Panele te powinny być ustawione pod kątem od 25-55°. Jednak warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone jednocześnie w obydwu kierunkach. Cześć paneli powinna być skierowana na wschód, a część na zachód, ponieważ w momencie, kiedy ułożymy panele tylko w jednym kierunku, efektywność całej instalacji może spaść nawet do 80%. W naszym kraju ze względu na miejsce, w jakim jest usytuowana Polska, całkowicie bezsensownym będzie umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej w kierunku północnym, ponieważ energia, która zostanie wytworzona przez całą instalację, nie pokryje podstawowych potrzeb mieszkańców danego domu. Energia ta nie będzie bowiem wystarczająca do zasilania wszystkich niezbędnych urządzeń elektrycznych. W związku z tym coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych, jak również biur można zauważyć instalacje fotowoltaiczne, które ułożone są w trzy różne kierunki świata — na wschód, zachód i południe.

Wydajność instalacji, a prawidłowy montaż fotowoltaiki. Sprawdź zależność tych dwóch czynników.

Osoby, które chcą w maksymalny sposób wykorzystać moc, jaką mogą wytworzyć panele fotowoltaiczne, powinny poznać zależność pomiędzy odpowiednim usytuowaniem instalacji, a jej montażem. Tworząc instalacje fotowoltaiczne w sposób szeregowy, ważne jest, aby panele były usytuowane w jednym kierunku i co najważniejsze pod tym samym kątem nachylenia. W momencie, kiedy warunki te nie zostaną spełnione, właściciel danego obiektu może liczyć na znaczną utratę mocy z całej instalacji. Związane jest to z zacienieniem, przez które panele fotowoltaiczne nie są w stanie wytwarzać dużej ilości energii. Nawet mały element przysłonięty przez pozostałą część instalacji może wpłynąć na zmniejszenie wydajności całego projektu. Monter paneli fotowoltaicznych powinien stworzyć instalację w taki sposób, aby nawet podczas silnych podmuchów wiatru czy też licznych opadów śniegu, ta w dalszym ciągu mogła odpowiednio funkcjonować. Firma, która stworzy dla Ciebie daną instalację, powinna więc ułożyć panele pod odpowiednim kątem, a co najważniejsze odpowiednio usytuować je do podłoża. Powierzchnia instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW zajmie około 7 m2. Standardem dla domu jednorodzinnego jest około 4,5kW, dlatego powierzchnia, jaką pokryją panele, jest duża. Z tego też powodu coraz więcej osób chce zamontować instalację na dachu swojego domu, ze względu na to, aby nie tracić powierzchni własnego ogrodu na całą konstrukcję. W tym miejscu nie będzie ona nikomu przeszkadzała, a dodatkowo jest małe prawdopodobieństwo, że zostanie ona zacieniona przez pobliskie obiekty. Panele powinny być więc skierowane w stronę słońca, jednak ze względu na to, że dachy są coraz częściej wielospadowe, można je również zamontować w trzech kierunkach – wschodnim, zachodnim i południowym. Taka instalacja powinna być jednak wykonana w odpowiedni sposób, dlatego warto powierzyć takie zadanie profesjonalistom z naszej firmy Solgro. Niezmiernie ważne jest również, aby podczas tworzenia instalacji fotowoltaicznej panele były usytuowane pod takim kątem, aby podczas deszczu spływały z nich zanieczyszczenia. Paneli fotowoltaicznych nie wolno więc montować w poziomie.

Ogrzewanie domu prądem wytworzonym przez instalację fotowoltaiczną. Czy to jest to opłacalne?

Z roku na rok podwyższa się koszt utrzymania domu przez każdego mieszkańca Polski. W związku z tym rachunki za prąd, jak również za gaz oraz węgiel ciągle ulegają podwyższeniu. Wiele osób zastanawia się więc, jak przerobić swoją instalację fotowoltaiczną, która wytwarza darmową energię na instalację, która będzie służyła do ogrzewania domu. W związku z tym coraz więcej interesantów decyduje się na przekazanie mocy z instalacji fotowoltaicznej do zasilania pieca elektrycznego, który będzie ogrzewał dom. Takie rozwiązanie jest opłacalne i w przeciągu całego roku koszt ogrzewania domu z instalacji fotowoltaicznej nie powinien przekroczyć 1000 zł. Czym większa ilość paneli fotowoltaicznych, tym więcej możliwości niesie ich wykorzystanie. Nasza firma Solgro oferuje niemieckie panele marki SoluxTec GmbH, które są bardzo wydajne, a co najważniejsze są stworzone na bazie najnowszych technologii. Ogniwa fotowoltaiczne, które są montowane w panelach fotowoltaicznych, potrafią maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną, którą będziesz mógł wykorzystać w swoim domu. Takie rozwiązanie pozwoli Ci więc zasilić wszystkie urządzenia elektryczne, a także zainstalować piec elektryczny, dzięki któremu ogrzewanie domu będzie o wiele tańsze. W tym roku każdy dodatkowo może starać się o dotacje z programu „Mój prąd”, dzięki któremu fotowoltaika zostanie wykonana w dużo niższej cenie. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje taka instalacja, dlatego nasi pracownicy Solgro chętnie przedstawią Ci całą kalkulację. Fotowoltaika może stać się dla Ciebie przyszłością i możliwością oszczędności.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, jak również do siedziby naszej firmy w celu uzgodnienia szczegółów.