FOTOWOLTAIKA DLA RODZINY
Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jednak wraz z postępem techniki i sporym zainteresowaniem Odnawialnymi Źródłami Energii, zaczynają pojawiać się również liczne zmiany w tym obszarze. Jedną z nich w ostatnim czasie była zmiana rozliczenia prosumentów. Model net – metering zastąpiono modelem net – billing. Różnica między nimi jest znacząca. Osoby rozliczane na nowych zasadach (net – billing) nie mogą magazynować nagromadzonego nadmiaru energii w sieci energetycznej, jak to było do tej pory na starych zasadach. Jest to związane z problemami, jakie miały miejsce w tamtym okresie. W czasie dłuższej produkcji energii, wiele domów w tym samym czasie mocno obciążało sieć poprzez przesyłanie nadmiaru prądu do dostawcy. Energię tę w większości można było odebrać później całkowicie za darmo. Niestety, często przez to dochodziło do licznych awarii. Teraz energia wytwarzana jest w takich ilościach, aby sprostać zapotrzebowaniu klientów, bez większych strat energii. Również odpowiednie zaplanowanie prac domowych ma obecnie duże znaczenie. Te czynniki wpływają na wyrównanie autokonsumpcji energetycznej, a fotowoltaika staje się dzięki temu przyjazna dla rodziny.
Jak zatem zbilansować straty prądu? Jest kilka sposobów na zoptymalizowanie poboru prądu do tego stopnia, aby było to opłacalne. Sprawdź, co należy zrobić, aby fotowoltaika dla rodziny przynosiła zyski.
FOTOWOLTAIKA DLA RODZINY – AUTOKONSUMPCJA ENERGETYCZNA – CZYM JEST I JAK WPŁYWA NA RACHUNKI?
Wiele osób zastanawia się czym jest autokonsumpcja. Jest to nic innego jak obliczenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenia elektryczne w domu. Takie rozwiązanie pozwala na oszacowanie tego, ile w danym momencie zużywasz energii. Ma to więc wpływ na zbilansowanie strat w wytworzonym prądzie. Nadmiar energii obecnie oddaje się do sieci w niskiej cenie. Dzięki net – billing będziesz musiał odkupić wcześniej oddany prąd od dostawcy w cenach rynkowych w przypadku niedoboru. Dzieje się tak, kiedy fotowoltaika nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości energii, która sprostałaby Twojemu zapotrzebowaniu.
Jak zatem odpowiednio zoptymalizować zużycie energii, czyli autokonsumpcję w fotowoltaice? Jest kilka sposobów, które to ułatwią.
1. W okresie letnim wyprodukowaną energię wykorzystaj do ogrzania domu.
Jednym z najłatwiejszych rozwiązań będzie odpowiednie rozplanowanie prac domowych. W okresie, kiedy produkcja energii jest bardzo duża, warto postawić na prace, przy których niezbędne będzie wykorzystanie urządzeń elektrycznych. Gotowanie, suszenie ubrań czy prasowanie to jest to. Są to jedne z nielicznych prac, w których urządzenia elektryczne zużywają bardzo dużo energii elektrycznej. Takie prace najczęściej powinno wykonywać się w południe.
2. Zaplanowanie prac domowych na czas najwyższej produkcji energii.
Piecyki lub piece elektryczne są bardzo wydajne. Ile razy w roku zdarza się, że w okresie letnim są chłodne dni? Rewelacyjnym rozwiązaniem w takim wypadku będzie wykorzystanie wyprodukowanej nadwyżki energii do uruchomienia piecyków elektrycznych. W ten oto sposób łatwo – a co najważniejsze za darmo – ogrzejesz dom.
3. Zakup urządzeń elektrycznych bluetooth lub W-F.
Ten model urządzeń elektrycznych jest bardzo inteligentny. W danym dniu możesz ustawić je na daną godzinę, aby wykonały za Ciebie obowiązki domowe, kiedy Ty jesteś w pracy. Do urządzeń takich zaliczają się wszelkiego rodzaju piekarniki oraz opiekacze, pralki, suszarki czy piece do ogrzewania wody lub mieszkania. Warto więc zastanowić się nad nowym sposobem oszczędności dzięki rozwiniętej technologii.
4. Wymień kuchenkę gazową na indukcję.
Czas gotowania najczęściej przypada na godziny szczytu produkcji energii elektrycznej ze słońca. Korzystając zatem z fotowoltaiki, mając dodatkowo kuchenkę elektryczną, możesz całkowicie za darmo eksperymentować w kuchni. Nowoczesne indukcje pochłaniają ograniczoną ilość prądu. Rezygnując więc z drogiego teraz gazu, będziesz mógł bez wyrzeczeń gotować swoje ulubione potrawy na nowej płycie kuchennej.
5. Zainwestuj w dodatkowe akumulatory.
Okazuje się, że bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup dodatkowych magazynów energii. Pozwolą Ci one przechować nagromadzoną energie podczas największej produkcji. Magazyny energii możesz przechowywać w piwnicy. Nagromadzoną energię z instalacji fotowoltaicznej będziesz mógł wykorzystać. W szczególności, kiedy instalacja nie będzie już na tyle produktywna, aby sprostać Twoim wymaganiom.
Te i wiele innych sposobów pozwolą Ci wpłynąć na autokonsumpcję energii z fotowoltaiki.
FOTOWOLTAIKA DLA RODZINY – JAKIE SĄ ZALETY AUTOKONSUMPCJI?
– Będziesz w stanie zmniejszyć ilość oddawanej energii do dostawcy prądu w okolicy
– Staniesz się bardziej niezależny pod względem energetycznym
– Odpowiednie planowanie prac domowych pozwoli Ci w dużym stopniu obniżyć ceny za rachunki elektryczne
Wykorzystaj nowoczesne urządzenia oraz planuj swoje prace. Dzięki temu będziesz w stanie wcześniej zacząć zarabiać z fotowoltaiki. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami, zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Nasi przedstawiciele opowiedzą Ci więcej na temat autokonsumpcji wynikającej z posiadania fotowoltaiki.