MONTAŻ FOTOWOLTAIKI – CO WCHODZI W SKŁAD USŁUGI MONTAŻU INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto prześledzić proces, wedle którego wykonywany jest montaż fotowoltaiki. Okazuje się, że z roku na rok, coraz więcej osób zaczyna interesować się tym rodzajem Odnawialnej Energii ze względów ekonomicznych, jak również ekologicznych. Są osoby, które przed zdecydowaniem się na wykonanie instalacji dokładnie analizują wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Są też tacy, którzy kompletnie nie wiedzą nic na temat fotowoltaiki. A Ty, w której grupie osób jesteś? Czy wiesz, jak wygląda realizacja usługi i montaż instalacji fotowoltaicznej? Poniżej znajdziesz informację krok po kroku, w jaki sposób przebiega proces realizacji montażu paneli fotowoltaicznych na różnego rodzaju dachach czy to dwuspadowych, czy też płaskich, a nawet znajdziesz informacje na temat dofinansowania do fotowoltaiki. Zapraszamy do wpisu.

MONTAŻ FOTOWOLTAIKI – PROCEDURA MONTAŻU INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ KROK PO KROKU – OD POMYSŁU PO REALIZACJĘ

1. Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej – oszacuj, ile energii elektrycznej potrzebujesz każdego dnia na uruchomienie wszystkich urządzeń

Ten etap jest niezbędny do tego, aby dobrze wykonać instalację fotowoltaiczną. Już na tym etapie warto znaleźć konsultanta, który wykona dla Ciebie taki pomiar, abyś wiedział, jakie koszty poniesiesz za wykonanie całej fotowoltaiki. Konsultant przedstawi Ci, ile paneli fotowoltaicznych jest niezbędnych do wytworzenia energii na wyprodukowanie 1 kW mocy. Wybierając konsultanta z naszej firmy Solgro będziesz mógł liczyć na dokładny pomiar i profesjonalne podejście do klienta.

2. Znalezienie odpowiedniego miejsca na wykonanie instalacji fotowoltaicznej

Jest to jedna z głównych rzeczy, na jaką warto zwrócić uwagę, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na każdym rodzaju dach: wielospadowym, dwuspadowym, płaskim. W przypadku, kiedy nie masz możliwości zainstalować fotowoltaiki na dachu, montaż instalacji wykonuje się na gruncie, na wcześniej przygotowanym, specjalnym stelażu. Aby montaż odbył się na dachu, należy pamiętać o tym, że instalacja może być przytwierdzona do wielu rodzaju pokryć dachowych, jednak paneli nie można montować na ondulinie, eternicie, pleksie i na dachach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że obecnie najpopularniejszym pokryciem dachowym jest blachodachówka i blachówka ceramiczna, które idealnie nadają się pod taką instalację.

3. Znalezienie osprzętu do wykonania instalacji

Aby uzyskać wszelkie dotacje z ulgi termomodernizacyjnej i z programu „Mój prąd”, należy zadbać o znalezienie prawidłowego osprzętu. Asortyment musi być nowy, a firma, jaka wykona dla Ciebie całą instalację, powinna przedstawić Ci wszelką dokumentację, niezbędną do otrzymania dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Obecnie, kiedy ceny ogniw fotowoltaicznych ciągle idą w dół, warto zainwestować w nowe, a nieużywane panele, ponieważ żywotność takiej instalacji będzie o wiele dłuższa, niż w przypadku użycia wyeksploatowanych materiałów. Nasza firma Solgro oferuje ogniwa od jednego z najlepszych producentów paneli fotowoltaicznych – Soluxtec. Ta niemiecka marka jest jedną z najczęściej wybieranych na rynku, a Solgro jest jej jedynym dystrybutorem w Polsce.

MONTAŻ FOTOWOLTAIKI

4. Znajdź dobrego wykonawcę instalacji fotowoltaicznej

Niejednokrotnie w Internecie można znaleźć różne realizacje firm, które nie przyłożyły się do wykonania inwestycji. Klienci skarżą się, że można trafić na różnych wykonawców, a późniejsza eksploatacja instalacji fotowoltaicznej może być niebezpieczna. Warto więc postawić na sprawdzoną firmę z wieloletnim doświadczeniem, która wykona dla Ciebie odpowiednio montaż fotowoltaiki. Nasza firma od lat zajmuje się takimi pracami, a co najważniejsze, dajemy Ci gwarancję wykonania usługi na najwyższym poziomie. Niezmiernie ważne jest, aby przed montażem odpowiednio przygotować się do wykonania zadania. Stelaż pod fotowoltaikę powinien być przymocowany w odpowiedni sposób, a sama fotowoltaika powinna być przytwierdzona tak, aby powiewy wiatru nie wpływały na jej konstrukcję. Nasza firma cieszy się zaufaniem wśród setek klientów, wśród których mamy nieposzlakowaną opinię.

5. Po realizacji montażu instalacji fotowoltaicznej zgłoś ten fakt dostawcy prądu

Na tym etapie niezbędna będzie pomoc elektryka z uprawnieniami, który sprawdzi całą instalację i podpisze się pod wykonanym projektem. Taki papier należy zanieść do zakładu energetycznego, gdzie ten ma obowiązek podpiąć Cię pod swoją sieć. Kiedy instalacja fotowoltaiczna będzie przyłączona do sieci energetycznej, dostawca prądu ma obowiązek odebrać od Ciebie nadmiar wyprodukowanej energii. Takie działanie ma najczęściej miejsce latem, kiedy instalacja jest w stanie wyprodukować tyle prądu, ile nie jesteś w stanie zużyć w ciągu dnia. Nadmiar oddawany jest do sieci energetycznej, aby później w okresie zimowym, kiedy instalacja nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości energii, odebrać ją do maksymalnie 80% oddanego wcześniej prądu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla każdego posiadacza instalacji fotowoltaicznej.

6. Pierwsze uruchomienie instalacji fotowoltaicznej

W momencie, kiedy Twój stary licznik zostanie wymieniony na nowy, będziesz mógł zacząć korzystać w pełni z darmowej energii, jaka wytwarzana będzie przez instalację fotowoltaiczną. Pierwsze uruchomienie instalacji dla każdego jest stresujące, jednak z czasem zauważysz, jak wiele zalet ma to rozwiązanie i jak wiele korzyści przyniesie Tobie i Twoim bliskim.

7. Złożenie wniosku o dofinansowanie z programu „Mój prąd” oraz o zwrot z ulgi termomodernizacyjnej

Na sam koniec należy złożyć niezbędny wniosek, dzięki któremu możesz otrzymać do 5 000 zł zwrotu za wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Wniosek możesz złożyć przez Internet. Niezbędne będą do niego faktury i zaświadczenie od Twojego dostawcy prądu, że instalacja, jaką posiadasz już w swoim domu, jest podpięta do sieci energetycznej. Dodatkowo możesz starać się o zwrot z ulgi termomodernizacyjnej w kwocie 18% od kosztów poniesionych za wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Z kosztów tych odjęta zostaje wcześniej otrzymana dotacja z programu „Mój prąd”. Tak więc jeśli Twoja instalacja kosztowała 20 000 zł i otrzymałeś już 5 000 zł z programu „Mój Prąd”, to do zniżki termomodernizacyjnej zostanie wzięta kwota 15 000 zł, od której zwrotu dostaniesz 18%.

W tych oto kilku krokach przedstawiliśmy Ci schemat dobrze wykonanej instalacji fotowoltaicznej krok po kroku. Teraz będziesz wiedział, jak przystąpić do działania. Wybierając usługi firmy Solgro, możesz liczyć na pomoc na każdym etapie wykonywania realizacji. Pomożemy Ci wypełnić wszelką dokumentację związaną z otrzymaniem dotacji, jak również wykonamy dla Ciebie wszystkie niezbędne kalkulacje.

Postaw na sprawdzoną firmę z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami.

Dodaj komentarz