You are currently viewing Instalacja hybrydowa – co łączy w sobie i jakie niesie korzyści?

Instalacja hybrydowa – co łączy w sobie i jakie niesie korzyści?

  • Post author:
  • Post category:Poradnik

Wiele osób w obecnych czasach zastanawia się, czy warto byłoby stworzyć instalację fotowoltaiczną, która łączyłaby w sobie instalacja Off Grid i On Grid. Jest to kosztowna inwestycja, jednak ma w sobie wiele zalet. Instalacje hybrydowe już od wielu lat są bardzo popularne w wielu krajach sąsiadujących z Polską, na przykład w Czechach lub Niemczech. To właśnie tam ludzie coraz chętniej wybierają taki model instalacji fotowoltaicznej do swojego domu, ponieważ jest ona opłacalna i pozwala na wykorzystywanie darmowej energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca.

Chcesz poznać, jakie zalety ma taka instalacja, jakie przynosi korzyści oraz na jakiej zasadzie działa? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie, ponieważ w tym miejscu znajdziesz wiele ciekawe podpowiedzi, dzięki którym będziesz mógł zdecydować się, jaką instalację fotowoltaiczną wybrać do swojego domu, czy będzie to instalacja Off Grid, On Grid czy instalacja hybrydowa.

Instalacja hybrydowa — jakie niesie korzyści?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wydać pieniądze na instalację hybrydową. Okazuje się, że niektórzy decydują się wyłącznie na jedną z powyżej podanych instalacji Off Grid lub On Grid. Wybierając instalacje Off Grid, możesz być pewny, że będzie ona dla Ciebie wystarczająca w miejscach, gdzie nie ma możliwości podpięcia mieszkania do sieci energetycznej. W przypadku, kiedy masz możliwość podpięcia instalacji elektryczny do swojego domu, warto postawić na instalację On Grid, ponieważ nadmiar wyprodukowanej energii przez panele fotowoltaiczne będziesz mógł oddać z zyskiem do sieci energetycznej. A może warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną hybrydową? Okazuje się, że jest to genialne rozwiązanie. Jest ono trochę droższe od pozostałych, jednak niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Fotowoltaika hybrydowa pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać nagromadzoną energię z odnawialnych źródeł energii. W wielu krajach Europy Zachodniej sprzedaż nadwyżki energii jest nieopłacalna. To właśnie tam już od wielu lat stosuje się instalacje hybrydowe, których celem jest magazynowanie energii w akumulatorach na okres, kiedy promienie słońca nie będą na tyle wydajne. Całą zasadę działania instalacji hybrydowej przedstawiamy poniżej.

Zalety hybrydowej instalacji fotowoltaicznej w domu lub biurze.

Pierwszą i zarazem główną zaletą są oszczędności. Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć ceny rachunków za energię elektryczną praktycznie do zera. W momencie, kiedy będziesz miał nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej, a akumulatory zostaną w pełni naładowane, będziesz mógł oddać ją do sieci energetycznej, dodatkowo zarabiając na tym. Kiedy instalacja fotowoltaiczna przestanie wytwarzać energię, ze względów na nieprzyjazną pogodę, wtedy energia będzie pobierana z akumulatorów, jakie umieszczone będą w Twoim domu. W przypadku, kiedy energia nie będzie wytwarzana, a akumulatory rozładują się, będziesz mógł swobodnie pobrać energię z sieci energetycznej, która również będzie podłączona do instalacji.

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, to wzrost wartości nieruchomości, w której zamontowana jest hybrydowa instalacja fotowoltaiczna. Decydując się na sprzedaż swojego domu lub lokalu biurowego, możesz być pewny, że fotowoltaika automatycznie zwiększy wartość nieruchomości. Rzeczoznawcy zwracają uwagę podczas wyceny właśnie na takie detale, ponieważ dzięki fotowoltaice czy pompom ciepła zamontowanym w budynku, dom staje się bardziej Smart. Również wiele innych nowoczesnych udogodnień potrafi zwiększyć atrakcyjność lokalu. Stawiając więc na takie rozwiązania będziesz mógł zyskać jeszcze więcej przy sprzedaży takiego domu.

Ochrona środowiska również ma znaczenie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na ochronę środowiska. W Polsce w każdym powiecie zaczynają obowiązywać coraz nowsze restrykcyjne i wymogi związane z ekologią. Dlatego tak ważne jest to, aby z czasem całkowicie pozbyć się pieców na paliwa stałe. Również kładzie się nacisk na to, aby jak najwięcej osób zdecydowało się na instalację fotowoltaiczną, dzięki której będą oni mogli wytwarzać energię energetyczną w swoim domem z odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązania pozwolą na zmniejszenie problemu zanieczyszczenia powietrza nad całą Europą. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie polepszyć warunki środowiskowe, w jakich żyjemy, dodatkowo oszczędzając na tym.

Dofinansowania na fotowoltaikę także można zaliczyć do korzyści. W porządku instalacji fotowoltaicznych w swoim domu możesz liczyć na różne dofinansowania. Wybierając fotowoltaikę hybrydową czy też instalacje Off Grid lub On Grid możesz liczyć na dotacje ze środków unijnych, a także na dotacje z wielu innych instytucji. W ten oto sposób będziesz mógł wykonać instalację fotowoltaiczną w dużo niższej cenie, która zwróci się w niedługim czasie i która służyć Ci będzie przez długi czas.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej hybrydowej.

W wielu domach, gdzie zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna około 10%-30% prądu wytwarzanego przez nią zostaje od razu wykorzystana do tego, aby zasilić wszystkie niezbędne urządzenia w danym budynku. Mając instalację fotowoltaiczną typu On Grid, nadmiar prądu zostaje odesłany automatycznie do sieci energetycznej. Warto więc zastanowić się nad stworzeniem instalacji hybrydowej, ponieważ wtedy będziesz mógł bez problemu zgromadzić nadmiar wyprodukowanej energii i wykorzystać ją w późniejszym czasie. Zaletą instalacji fotowoltaicznej typu hybrydowego jest to, że może ona pracować w dwóch trybach — w trybie sieciowym oraz wyspowym. Do tego, aby wszystko działało tak, jak należy, powinno się użyć dwóch inwerterów do trybu sieciowego i wyspowego lub zdecydować się na nowoczesny inwerter hybrydowy. Takie rozwiązanie pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać energię, jaka została wytworzona przez instalację fotowoltaiczną na potrzeby własnego domu.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna hybrydowa?

Rankiem instalacja fotowoltaiczna jest mniej wydajna ze względu na to, że mamy za mało słońca. Wszystkie urządzenia elektryczne, jakie posiadasz w swoim domu, są wtedy zasilanie z prądu pobieranego z sieci lub instalacji PV.

W dalszej części dnia, kiedy słońca jest więcej, wszystkie urządzenia elektryczne w Twoim domu będą zasilane poprzez instalacje PV. Nadmiar energii zostanie zmagazynowany w akumulatorach.

W momencie, kiedy akumulatory będą już do pełna naładowane, a instalacja PV wytworzy nadmiar energii, zostanie ona oddana do sieci energetycznej.

W godzinach wieczornych wytwarzanie prądu przez instalacje PV maleje. Ma to wpływ na niedobór pokrycia łącznego zapotrzebowania prądu do uruchomienia urządzeń elektryczne w Twoim domu. W tym właśnie czasie ważną rolę odgrywa inwerter, którego zadaniem jest uzupełnienie niedoboru energii elektrycznej z akumulatorów.

Podczas całej nocy, kiedy nie ma słońca, energia niezbędna do uruchomienia wszystkich urządzeń elektrycznych pobierana jest z akumulatorów, które w ciągu dnia zostają do pełna naładowane.

Tak właśnie pokrótce działa hybrydowa instalacja fotowoltaiczna.

Jakie są inne zastosowania instalacji fotowoltaicznej typu hybrydowego.

Okazuje się, że jest to świetny zamiennik kolektorów słonecznych. Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, aby wymienić swoje stare solary słoneczne na instalacje fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie niesie ze sobą mnóstwo zalet, dzięki którym między innymi będziesz mógł zapomnieć o uciążliwych kontrolach i wymianie płynu solarnego w kolektorach słonecznych. Jedyną wadą takiego rozwiązania może stać się to, że będziesz musiał dużą część dachu pokryć specjalnymi modułami. Instalacje PV do CWU są jednak w Polsce rzadko stosowane. Osoby, które chcą w łatwy sposób postawić na własne darmowe źródło elektryczności i ciepłą wodę w swoim domu bez problemu będą mogły wykorzystać do tego energię słoneczną, a niedobory prądu pobierać z sieci energetycznej. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne i pozwoli na liczne oszczędności.

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na temat instalacji fotowoltaicznej do Twojego domu lub biura, warto abyś zapoznał się z innymi naszymi wpisami, które znajdziesz na naszej stronie Solgro.pl. Niezależnie od tego, czy wybierzesz hybrydową instalację fotowoltaiczną w Krakowie lub Nowym Sączu, kiedy zdecydujesz się na klasyczną instalacje Off Grid lub On Grid, darmowa energia cieplna lub darmowa energia elektryczna w Twoim domu będzie dla Ciebie możliwością na spore oszczędności.

Postaw na nowoczesne rozwiązania i na firmę z wieloletnim doświadczeniem, która wykona dla Ciebie instalacje, dzięki której będziesz mógł cieszyć się darmową energię elektryczną w swoim domu przez bardzo długi czas.