NOWE ZASADY ROZLICZANIA PROSUMENTÓW POSIADAJĄCYCH FOTOWOLTAIKĘ JUŻ OD 2022 R.
Zastanawiasz się nad stworzeniem instalacji fotowoltaicznej, która będzie przynosiła zyski i która idealnie spisze się o każdej porze roku?
Teraz kiedy ceny energii idą znacznie w górę, warto zastanowić się nad wyborem fotowoltaiki. Okazuje się, że niestety od 1 stycznia 2022 roku wchodzą w życie nowe zasady rozliczania prosumentów, a fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna, jak do tej pory. Wprowadzenie nowych zasad wiąże się z wieloma zmianami, co wpłynie na Twoje oszczędności. Wszystkie te zmiany dzieją się za sprawą Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które chce wprowadzić nową ustawę nawiązującą do prawa energetycznego. Nowelizacja obowiązujących do tej pory zasad wpłynie negatywnie na osoby chcące założyć instalację fotowoltaiczną, ponieważ Ci, którzy wykonają fotowoltaikę w 2022 roku, będą rozliczani na nowych zasadach. Od nowego roku każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej będzie musiał wydać o wiele więcej pieniędzy, niż obecnie za korzystanie z usług dystrybutora i pobieranie energii z sieci.
Sprawdź, ile stracisz na nowych zasadach rozliczenia prosumentów. W tym wpisie porównamy również rozliczanie z zakładem energetycznym w 2021 roku oraz po zmianach w 2022 roku, dla osób chcących założyć fotowoltaikę. Dodatkowo przedstawimy Ci wszystkie zmiany, które wejdą w życie od stycznia 2022 roku oraz kogo będą one dotyczyć. Jeżeli chcesz wykonać instalację fotowoltaiczną w swoim domu, to ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak uniknąć podwyżek za energię elektryczną, dostarczoną przez dostawcę prądu.
KOGO DOTYCZYĆ BĘDZIE NOWE ROZLICZENIE FOTOWOLTAIKI, KTÓRE MA WEJŚĆ W ŻYCIE OD 1 STYCZNIA 2022R?
Każdy, kto zamierza wykonać instalację fotowoltaiczną w swoim domu, ma ostatnią szansę na wykonanie jej na starych zasadach rozliczenia z elektrownią. Jeżeli wykonasz instalację fotowoltaiczną, która zostanie uruchomiona jeszcze przed 1 stycznia 2022 roku, to przez kolejne 15 lat będziesz rozliczony na starych zasadach. Niestety osoby, które nie zdążył wykonać instalacji fotowoltaicznej przed nowym rokiem, będą musiały liczyć się ze sporym wzrostem cen za pozyskiwanie energii elektrycznej od dostawcy prądu. Do tej pory, oszczędność z fotowoltaiki wynosiła około 90% w rozliczeniu całorocznym. Obecnie zmiany te mają przenosić tylko 50% zysku, co sprawia, że fotowoltaika staje się o wiele mniej opłacalna.
Nowe zasady rozliczenia prosumentów chcących wykonać fotowoltaikę w 2022 roku — co się zmieni?
Zmiany dotyczące rozliczania prosumentów mają wejść w życie od stycznia 2022 roku. Osoby, które zdążą wykonać przed tym czasem instalację fotowoltaiczną, w ciągu następnych 15 lat, dalej będą rozliczone na starych zasadach. Jakie zasady rozliczenia fotowoltaiki obowiązują w tej chwili, a co zmieni się od nowego roku 2022 w ustawie dotyczącej Odnawialnych Źródeł Energii?
Obecnie działa Net-metering i system opustów, dzięki którym wielu posiadaczy fotowoltaiki może sporo zyskać na instalacji fotowoltaicznej. Niestety od nowego roku programy te mają zostać zniesione. Konsekwencją tego będzie brak możliwości magazynowania energii, którą udało Ci się zaoszczędzić latem. Wiele osób posiadających fotowoltaikę, nadmiar energii oddawało do sieci energetycznej, aby w okresie niepogody lub zimy, móc z powrotem ją wykorzystać. Od nowego roku, jeżeli ustawa wejdzie w życie, będzie możliwość wyłącznie odsprzedania nadwyżki energii do sieci energetycznej w cenie hurtowej. W momencie, kiedy jednak będziesz potrzebował tej energii, będziesz mógł ją odkupić od dystrybutora w o wiele wyższej cenie. Do tej pory nadmiar nagromadzonej energii mogłeś bezpłatnie odebrać od dostawcy prądu w skali 70-80% wyprodukowanej energii. Teraz tę energię będziesz mógł wyłącznie zakupić od dostawców prądu w cenach detalicznych.
W związku z tym, nadwyżki prądu sprzedane w niższej cenie do sieci energetycznej będziesz miał możliwość wyłącznie odkupić w dużo wyższej cenie, kiedy instalacja nie będzie wytwarzała prądu.
JAKIE KONSEKWENCJE NIOSĄ NOWE ZASADY SPRZEDAŻY I KUPNA ENERGII ELEKTRYCZNEJ OD DOSTAWCY PRĄDU?
Dla wszystkich osób, które pragną wykonać fotowoltaikę niezależnie od tego, czy są rozliczane z Tauronem, Enea, PGE czy też z innymi dystrybutorami energii, nadchodzą spory zmiany. Nadwyżkę energii wyprodukowaną w ciągu dnia, kiedy panele fotowoltaiczne pracują prawie w 100%, do tej pory można było magazynować u dostawcy prądu w danej okolicy. Wieczorem natomiast, każdy mógł odebrać do 80% energii, bez konieczności dopłaty za nią. Teraz nadmiar tej energii będziesz musiał odsprzedać w bardzo niskich cenach do sieci energetycznej, a podczas wspólnych rozmów z bliskimi, po całym dniu pracy, będziesz musiał zakupić oddaną energię ponad 2 razy drożej, niż sprzedałeś ją w ciągu dnia. Jak więc uchronić się przed nowymi podwyżkami, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku?
Nowymi podwyżkami nie będą objęte osoby, które już korzystają z instalacji fotowoltaicznej lub które zdążą wykonać i uruchomić ją przed 1 stycznia 2022 roku. Dlatego ważne jest, aby już teraz zacząć zastanawiać się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej jeszcze przed zimą. To pozwoli Ci przez kolejne 15 lat cieszyć się niskimi cenami za energię elektryczną i oszczędnościami, które niesie fotowoltaika. Opłaty z dostawcą prądu będą rozliczane na starych zasadach.
Nowe zasady rozliczania prosumentów przede wszystkim wpłyną na zmniejszenie oszczędności zwykłego „Kowalskiego”, który będzie chciał wykonać instalację fotowoltaiczną po to, aby oszczędzać. W dalszym ciągu jednak instalacja fotowoltaiczna będzie przynosiła zyski wszystkim zainteresowanym, jednak w mniejszym stopniu, niż do tej pory. Od nowego roku nie będzie możliwości rozliczenia barterowego z dostawcą prądu, a zmiana w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii może przyczynić się do wzrostu cen za energię elektryczną w skali roku nawet do 1000 zł. Jeżeli więc chcesz wykonać instalację fotowoltaiczną w swoim domu, warto abyś zdążył to zrobić przed nowym rokiem. Dzięki temu, przez kolejne 15 lat nie będziesz musiał się martwić o podwyżki rachunków, które wiążą się zakupem energii elektrycznej od dystrybutora energii.
Dodatkowo, każdy może skorzystać jeszcze z dodatkowej dotacji na fotowoltaikę z różnych programów, np. „Mój Prąd 3.0”, gdzie można zyskać nawet do 6000 zł zwrotu do wykonanej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem fotowoltaiki jeszcze przed nowym rokiem, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami Solgro. Oni chętnie przedstawią Ci kalkulator energetyczny fotowoltaiki, idealnej do Twojego domu i wykonają dla Ciebie instalację, która będzie służyła Ci przez wiele lat i będzie przynosiła same zyski.
Nowe zasady rozliczenia prosumentów, posiadających fotowoltaikę, wejdą w życie już od 2022 roku. Jeżeli zależy Ci na tym, aby być rozliczanym według starych zasad, zostało Ci już niewiele czasu na wykonanie instalacji fotowoltaicznej.