MÓJ PRĄD 2022 – NOWA EDYCJA PROGRAMU

To już kolejna 4 edycja programu mającego na celu dofinansowania mieszkańców Polski za korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Niezależnie od tego, czy stawiasz na fotowoltaikę, czy też na pompę ciepła, Ty i Twoja rodzina możecie sporo zyskać na dofinansowaniu. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w programie „Mój Prąd” 2022. Zapoznaj się również z wieloma innymi informacjami na temat wniosków o dofinansowanie z programu „Mój Prąd”.

MÓJ PRĄD 2022 – CZYM JEST PROGRAM?

Program ten ma na celu częściowo sfinansować stworzenie instalacji fotowoltaicznej, buforów ciepłej wody czy instalacji opartych na pompach ciepła. Głównym założeniem jest pozyskiwanie „Zielonej energii” ze słońca, powietrza i gleby. To pomoże przyczyniać się do polepszenia warunków środowiskowych. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się bardzo dużą popularnością. Zgodnie z danymi, jakie udostępnia NFOŚiGW, środki przeznaczone na to dofinansowanie wyczerpały się już w październiku. Program ten był wtedy nieco okrojony w porównaniu z rokiem 2022.
Co teraz się zmieniło?
Już teraz osoby chcące zacząć korzystać z OZE mogą zapisać się do programu. Obejmuje on nie tylko jak wcześniej instalacje PV, ale dodatkowo magazyny energii. Wszystko to jest związane z nową zasadą rozliczenia prosumentów. Wytyczne te bazują na systemie rozliczeniowym net-billing, o którym pisaliśmy na naszym blogu.

MÓJ PRĄD 2022 – WARUNKI, JAKIE NALEŻY SPEŁNIĆ

– Osoby, którym zależy na zdobyciu dofinansowania z programu Mój Prąd 4.0, powinny złożyć wniosek. Ten następnie będzie rozpatrzony przez osoby do tego upoważnione

– Głównym założeniem jest odpowiedni montaż nowych urządzeń. Ich data produkcji nie powinna być starsza niż 24 miesiące

– Dofinansowanie będzie obejmowało osoby, które stworzyły już wcześniej instalację, przed złożeniem papierów w sprawie dofinansowania. Powinny one jednak uruchomić ją najwcześniej 01.04.2022 r

– Podczas jednej edycji programu dana osoba może uzyskać tylko jedno wsparcie.

Ważne jest, aby potwierdzić po podłączeniu instalacji do sieci energetycznej sposób rozliczenia, którym obecnie jest net-billing.

MÓJ PRĄD 2022 – ZALETY PROGRAMU

Pomimo pomocy, jaką może uzyskać każda osoba podczas tworzenia instalacji fotowoltaicznej, jest jeszcze wiele innych korzyści. Jedną z nich jest fakt, że otrzymane środki finansowe, które uzyskasz, są całkowicie zwolnione z podatku PIT. Następnie warto zauważyć, że program ten może również zostać połączony z ulgą termomodernizacyjną. Ta w ubiegłym roku również cieszyła się sporym zainteresowaniem. Dodatkowo ci, którzy zdecydują się na instalację fotowoltaiczną w przyszłości, będą mogli sami zaspokajać swoje potrzeby na energię elektryczną, nie martwiąc się o ciągle rosnące ceny prądu.

Te i wiele innych korzyści czeka na Ciebie, jeśli tylko zdecydujesz się wziąć udział w nowej edycji programu „Mój Prąd 4.0” 2022 r.

MÓJ PRĄD 2022 – TWOJE OBOWIĄZKI PRZY PODPISYWANIU UMOWY

Okres trwania umowy obejmuje 5 kolejnych lat od momentu jej podpisania. Beneficjent w tym czasie musi spełnić kilka warunków, aby umowa ta nie została zerwana. Wiązać by się to mogło ze zwrotem dofinansowania.

1. Osoba, która otrzyma dofinansowanie, nie będzie mogła w okresie trwania umowy zmienić funkcji budynku mieszkalnego na inny.

2. Osoba nie będzie mogła zdemontować założonej instalacji fotowoltaicznej, która była objęta dotacją.

3. Właściciel domu nie będzie mógł zmienić lokalizacji montażu instalacji na inną. W grę wchodzić będzie ta podana przy składaniu wniosku.

4. Urządzeń wykorzystanych i zakupionych z funduszy europejskich osoba taka nie będzie mogła nikomu odsprzedać ani zastawić.

5. Dodatkowo warto zauważyć, że na posesji w widocznym miejscu musi znajdować się informacja na temat tego, że dane przedsięwzięcie zostało wykonane ze środków proekologicznych.


Dokładny zapis komunikatu znajdziesz na stronie mojprad.gov.pl.

Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem fotowoltaiki w niższej cenie, zachęcamy do skorzystania z dotacji. Więcej informacji na temat dofinansowania uzyskasz kontaktując się z jednym z naszych konsultantów Solgro.

Dodaj komentarz