SAMOZAPŁON FOTOWOLTAIKI – CZY ISTNIEJE ZAGROŻENIE POŻARU FOTOWOLTAIKI?

W obecnych czasach, kiedy wiele osób pragnie oszczędzać, szuka się różnych sposobów na zminimalizowanie kosztów życia. Okazuje się, że jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest fotowoltaika, która na przestrzeni całego roku przyniesie Ci spore zyski. Fotowoltaika ma swoje wady i zalety, niestety na przestrzeni poprzedniej dekady zdarzały się pożary instalacji fotowoltaicznych. Spowodowane były one nieodpowiednim montażem i niską jakością podzespołów. W wielu przypadkach podzespoły były ściągane z Chin, dlatego panele fotowoltaiczne były o wiele bardziej niebezpieczne, niż te, które produkowane są teraz na skalę europejską. Jednak czy obecnie może dojść do samozapłonu paneli fotowoltaicznych i czy istnieje zagrożenie pożaru fotowoltaiki? Sprawdź.

SAMOZAPŁON FOTOWOLTAIKI – PRZYCZYNY, PRZEZ KTÓRE CZĘSTO DOCHODZIŁO DO POŻARÓW INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH W POPRZEDNICH LATACH I OBECNIE?

Jednym z najczęstszych powodów, przez który dochodziło do pożarów instalacji fotowoltaicznych, był między innymi zły wybór paneli fotowoltaicznych. Na rynku europejskim często pojawiały się panele niewiadomego pochodzenia, które były wykonane bardzo nieprofesjonalnie. Również montaż takiej instalacji często pozostawiał wiele do życzenia, jeżeli firma zajmująca się realizacją zamówienia była tania i opierała swoje działania na nieprofesjonalnym sprzęcie.

SAMOZAPŁON FOTOWOLTAIKI – CZY PANELE FOTOWOLTAICZNE MOGĄ SIĘ ZAPALIĆ? SPRAWDŹ, JAK TEGO UNIKNĄĆ

Jeżeli chcesz uniknąć samozapłonu paneli fotowoltaicznych, ważne aby podczas ich montażu przez wybraną firmę zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniego okablowania do paneli fotowoltaicznych. Instalacja powinna posiadać wiązki elektryczne idealnie dostosowane do złączek, niezbędnych podczas łączenia poszczególnych kabli z pozostałymi elementami instalacji.

Następnie warto zauważyć, że okablowanie nie powinno być luźno położone na dachu. Firma zajmująca się montażem powinna zadbać o to, by wszystkie kable były odpowiednio zabezpieczone, ponieważ niosą one wysokie ryzyko uszkodzenia i stworzenia zwarcia.

Ciekawostką jest to, że preferuje się montaż instalacji odgromowej do budynku, na którym znajduje się instalacja fotowoltaiczna. Jest to urządzenie generujące energię i może być narażone na potencjalne wyładowanie atmosferyczne.

Dodatkowo, każda instalacja fotowoltaiczna, która posiada moc powyżej 6,5 kW, musi być zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej, a straż może wydelegować do sprawdzenia instalacji odpowiednio wyszkolonego specjalistę, który sprawdzi wykonanie całej fotowoltaiki.

Aby w stu procentach upewnić się, że instalacja fotowoltaiczna jest wykonana odpowiednio przez wybraną przez Ciebie firmę, warto zwrócić uwagę na powyższe elementy.

SAMOZAPŁON FOTOWOLTAIKI -CO ZROBIĆ W RAZIE POŻARU INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Pożary instalacji fotowoltaicznych zdarzają się bardzo sporadycznie, ale ze względu na to, że nie są one jeszcze na tyle popularne w naszym kraju, stanowią sposób na szybkie uzyskanie popularności w mediach społecznościowych, dlatego informacje o potencjalnym pożarze szybko się rozchodzą.
Obecnie do pożarów instalacji fotowoltaicznych dochodzi bardzo rzadko, jednak jeśli już dojdzie do pożaru, należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami.
W pierwszej kolejności należy zadzwonić do Państwowej Straży Pożarnej w celu zgłoszenia zaistniałej sytuacji.
Następnie należy odłączyć budynek od dostępu do prądu.
Pod żadnym pozorem nie wolno samemu gasić instalacji fotowoltaicznej, ponieważ są do tego odpowiednio przeszkolone służby.

SAMOZAPŁON FOTOWOLTAIKI – JAKIE PANELE FOTOWOLTAICZNE SĄ NAJLEPSZE NA POLSKIM RYNKU?

W Solgro oferujemy wysokiej jakości panele niemieckiej marki Soluxtec, które budowane są na bazie najnowszych technologii. Dodatkowo połączone z inwerterem Fronius, będą przynosiły Ci zyski przez kolejne kilkanaście lat. Wraz z Solgro możesz stworzyć bezpieczną instalację fotowoltaiczną, której oszczędzanie stanie się przyjemnością.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą zachęcamy do konsultacji telefonicznej z wybranym konsultantem.

Dodaj komentarz