You are currently viewing Fotowoltaika dla pensjonatu Apartamenty Ustroń 51
Fotowoltaika dla pensjonatu pozwala sporo zaoszczędzić

Fotowoltaika dla pensjonatu Apartamenty Ustroń 51

Określenie ustronne miejsce nie wzięło się znikąd, a Ustroń to świetne miejsce na wypoczynek. Dodatkowo, od niedawna miejscowość ta jest jeszcze bardziej zielona i wspierająca ekologiczne rozwiązania niż wcześniej. Okazuje się, że fotowoltaika dla pensjonatu to świetne rozwiązanie z kilku względów, a my mieliśmy w tym swój udział.

Fotowoltaika dla pensjonatu Apartamenty Ustroń 51

W maju właściciele Apartamentów w Ustroniu poprosili Solgro by także i ich pensjonat wyposażyć w panele fotowoltaiczne. Było przy tym nieco pracy, ale udało się zamontować instalację o wydajności aż 10 kW. Pensjonat zdecydował się na montaż  na dachu, co nie narusza konstrukcji ani estetyki budynku a przy tym instalacja nie zajmuje miejsca na gruncie, gdzie jest przestrzeń dla gości. Nasza dzienna gwiazda wyposażać będzie pensjonat w energię potrzebną do codziennego funkcjonowania – ogrzewania, gotowania, internetu, ładowania smartfonów czy oglądania telewizji. Nie jest to nasza jedyna realizacja w Ustroniu – w innym miejscu położyliśmy instalację o mocy aż 50 kW!

Jakie korzyści daje fotowoltaika dla pensjonatu?

Przykład ustrońskiego pensjonatu dobrze pokazuje, co zyskuje się po instalacji paneli fotowoltaicznych. W najbliższych latach energia elektryczna będzie drożeć – wedle biura maklerskiego Pekao w 2023 roku cena może wzrosnąć nawet o 70% dla gospodarstw domowych. Jeszcze większe podwyżki czekają zapewne przedsiębiorców – takich jak osoby prowadzące pensjonaty. Wynika to z wielu czynników międzynarodowych, w Polsce głównie na ceny energii wpływ ma cena węgla kamiennego. A z tym jest, jak wiemy, problem. Fotowoltaika to dla pensjonatu sposób na uniezależnienie się w znacznym stopniu od tych problemów. Koszt instalacji zwraca się po kilku latach poprzez niskie, a niekiedy zerowe rachunki za prąd. To szczególnie ważne w sezonie letnim, gdy jest więcej gości – czyli większe zużycie prądu a jednocześnie, więcej Słońca.  Fotowoltaika dla pensjonatu to także prestiż – jawienie się w oczach klientów jako firma ceniąca środowisko, naturę oraz dbałość o potrzeby swoich gości poprzez zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Apartamenty Ustroń nie miały wątpliwości – fotowoltaika dla pensjonatu to jedyne sensowne obecnie rozwiązanie, a inne firmy tego typu mogą do nich dołączyć. W Solgro chętnie pomożemy.

Na dachu czy na gruncie? Solgro Fotowoltaika dla pensjonatu

Każdy pensjonat jest inny i ma odmienne potrzeby energetyczne a także uwarunkowania gruntowe. Co to oznacza? Panele fotowoltaiczne możemy zainstalować na gruncie jak i na dachu. Oba te rozwiązania mają swoje pozytywy jak i problemy. O ile te na dachu nie rzucają się w oczy i nie zajmują miejsca, to są one statyczne, ograniczone powierzchnią dachu i Słońce nie rzuca na nie promieni pod tym samym kątem. Jeśli dysponujemy przestrzenią gruntową, możemy wybrać instalację na ziemi. Można ją nawet odpowiednio rozłożyć by kąt padania promieni słonecznych był zawsze najkorzystniejszy. To z kolei zajmuje sporo miejsca, w którym mogliby wypoczywać goście pensjonatu. Co wybrać? Spokojna głowa – nasi fachowcy mają doświadczenie (50 kW w Ustroniu – nie możemy w to nadal uwierzyć!) oraz potrzebne narzędzia, dzięki którym możemy doradzić odpowiednią formę instalacji fotowoltaiki dla pensjonatu. Warto to zrobić z przyczyn ekonomicznych i ekologicznych. Zwłaszcza że koszt instalacji można sporo obniżyć.

Można uzyskać dofinansowanie – programy

A można to zrobić korzystając z jednego z programów dofinansowujących instalację fotowoltaiki, także dla pensjonatów. Szczególnie zalecamy, by zapoznać się z założeniami:

  • Mój Prąd 4.0,
  • Moje Ciepło,
  • Czyste Powietrze.

To odrobina formalności i papierologii, ale dzięki tym programom możemy znacząco obniżyć koszt instalacji fotowoltaiki dla pensjonatów i gospodarstw domowych. W przypadku sztandarowego programu Mój Prąd, w zależności od skali inwestycji, zyskać można nawet 4000 – 7500 zł. Programy działają do 2023 roku. Należy zachować wszystkie faktury i dokumenty związane z inwestycją.