REALIZACJA – POMPA CIEPŁA BOSCH

Jedna z naszych ostatnich realizacji – instalacja pompy Bosch Compress w wersji monoblok, oprócz tego, że sprawiła zadowolenie Klienta, zainspirowała nas do tego by nieco szerzej opowiedzieć o pompach ciepła. Krótko o tym, czym ona jest, jak działa i czy warto zdecydować się na wersję monoblok.
To naprawdę świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Zasada jej działania polega na wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panuje odmienna temperatura. W ten sposób z gruntu lub dosłownie z powietrza pojawia się ciepło w Twoim kaloryferze, lub w podłodze – jeśli masz ogrzewanie podłogowe. Pompa ciepła Bosch w wersji monoblok to dodatkowa korzyść, gdyż nie zajmuje przestrzeni w domu.

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

Zadaniem pompy ciepła jest przeniesienie energii z otoczenia (z gruntu lub z powietrza) do budynku, by mogła ona zostać przekształcona na ciepło, którym ogrzewamy nieruchomość lub uzyskujemy ciepłą wodę użytkową. Fachowo mówi się, że jest to przeniesienie energii z dolnego źródła ciepła do górnego źródła ciepła.
Jak to się odbywa? To dość złożony proces, będący mieszanką działania chemii i fizyki. W skrócie zasadę działania pompy ciepła można wykazać w kilku punktach:

1. Odebranie energii z otoczenia i przekazanie do obiegu czynnika roboczego (w przypadku pomp gruntowych czynnikiem roboczym jest roztwór glikolu).

2. Odparowanie czynnika roboczego w parowniku, dzięki ciepłu pozyskanemu z otoczenia.

3. Odparowany czynnik roboczy trafia na zasilaną prądem sprężarkę. Tam temperatura pary jest nadal podwyższana, po czym pod wysokim ciśnieniem skraplana, a oddane z tego procesu ciepło zasila system grzewczy w nieruchomości.

Do oceny efektywności pompy ciepła stosuje się współczynnik COP (Coefficient Of Performance). Wskazuje on proporcję uzyskanej z urządzenia energii w postaci ciepła do energii, która jest wymagana do zasilania urządzenia. Przykładowo – współczynnik COP na poziomie 4 oznacza, że na 1 kWh energii elektrycznej zasilającej urządzenie, uzyskujemy 4 kWh ciepła. Energię elektryczną, która zasila pompę ciepła możemy pozyskiwać z sieci albo ze źródeł odnawialnych, takich jak panele fotowoltaiczne. Wielu klientów zamawia u nas montaż obu tych instalacji, by maksymalnie korzystać z darmowej energii dostarczanej przez naturę oraz znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd.

RODZAJE POMP CIEPŁA

Pompy ciepła występują w różnych rodzajach, w zależności od potrzeb Klienta i jego możliwości lokalowych.

Monoblok lub split

To podział ze względu na budowę pompy ciepła i w efekcie także sposób montażu. Pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek. Jedna jest zainstalowana na zewnątrz budynku, druga wewnątrz. Ta w domu zawiera skraplacz, a obie połączone są systemem rurek. Pompa ciepła typu monoblok jest skupiona w jednej jednostce znajdującej się na zewnątrz. Jest w niej każdy element i takie rozwiązanie jest łatwiejsze w montażu.

GRUNTOWE POMPY CIEPŁA

Gruntowe pompy ciepła za dolne źródło ciepła pobierają ciepło pochodzące właśnie z gruntu. Do jego wykorzystania, pompa ma zamontowany gruntowy wymiennik ciepła – a ten występuje w wariancie pionowym lub poziomym, w zależności od uwarunkowań. Gruntowa pompa ciepła to rozwiązanie gwarantujące stabilną temperaturę i wydajność pompy. Jej montaż oznacza jednak wykonywanie odwiertów, co znacząco zwiększa koszt instalacji.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA

Ten typ pompy ciepła wykorzystuje powietrze otoczenia jako dolne źródło ciepła. Wybór modeli jest ogromny, a koszt instalacji stosunkowo niski. Występuje zarówno jako monoblok, jak i split. Należy pamiętać, że jeśli temperatura na zewnątrz wyraźnie spada, urządzenie może potrzebować źródła wspomagającego.

GAZOWE POMPY CIEPŁA

W przypadku tych pomp, zasilanie pochodzi nie z prądu lecz ze spalania gazu ziemnego. Tym samym po stronie odbioru ciepła dostarczana jest energia zarówno z dolnego źródła ciepła, jak i z gazu. To rozwiązanie sprawdza się w sytuacji, gdy nieruchomość ma ograniczony lub niestabilny dostęp do energii elektrycznej. Montaż wyłącznie na zewnątrz.

REWERSYJNE POMPY CIEPŁA

To typ pomp ciepła, który szczególnie przydaje się w lecie lub wobec nieruchomości, w których z jakiegoś powodu zależy nam na wewnętrznym chłodzie. Rewersyjne pompy ciepła działają podobnie jak inne, lecz z odwrotnym skutkiem – one wyprowadzają ciepło na zewnątrz budynku. Taka bardziej wysublimowana forma klimatyzacji.

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA

Takie pompy ciepła korzystają naraz z kilku dolnych źródeł ciepła – zazwyczaj dwóch. W ten sposób dywersyfikujemy źródła ciepła, zapewniamy sobie stabilność w razie awarii lub niedostatków któregoś ze źródeł. Co ciekawe, jeszcze na etapie budowy nieruchomości, możliwe jest zaprojektowanie układu chłodzenia hybrydowej pompy ciepła. Znika wtedy konieczność inwestowania w osobny układ klimatyzacji.

DLA KOGO POMPA CIEPŁA BOSCH COMPRESS MONOBLOK?

Jeden z klientów zamówił u nas pompę ciepła typu monoblok, co było rozsądne w jego warunkach lokalowych. Taka pompa – w tym wypadku Bosch Compress – świetnie sprawdza się w przypadku budynków nowych lub gruntownie remontowanych. Nie wymaga wygospodarowywania miejsca wewnątrz – zawsze to kilka m². Pompy ciepła monoblok są też lepiej zabezpieczone, np. przed warunkami atmosferycznymi. Zabezpiecza się ją przed zamarznięciem wody – do tego stosuje się glikol lub zawory antyzamrożeniowe. Można je umieścić niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości. Tym samym taka pompa działa dłużej, bezawaryjnie i nie traci na wydajności, niezależnie od odległości instalacji pompy od budynku. Montaż jest łatwiejszy, a przez to szybszy i nie powoduje rewolucji przestrzennych w domu.

SOLGRO AUTORYZOWANYM INSTALATOREM POMP CIEPŁA BOSCH

W Solgro stawiamy na wysokiej jakości komponenty, zarówno jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, inwertery, jak i pompy ciepła. Do montażu tych ostatnich wybieramy produkty Bosch. To urządzenia solidne, bezawaryjne i efektywne. Mamy doświadczenie w ich montażu – co zadecydowało, że zostaliśmy autoryzowanym instalatorem pomp ciepła Bosch w Polsce. Jeśli zdecydujesz się na nasze usługi, zyskujesz profesjonalny i sprawny montaż, serwis oraz dobór optymalnego rozwiązania technologicznego dla potrzeb Twojej nieruchomości. I co najważniejsze – oszczędzasz na ogrzewaniu!

Dodaj komentarz