KOSZTORYS FOTOWOLTAIKI – JAK GO DOBRZE WYKONAĆ?

Decydując się na fotowoltaikę, niezbędne jest przygotowanie planu całej inwestycji. W skład tego planu wchodzi wiele elementów. Jednym z najważniejszych jest kosztorys instalacji fotowoltaicznej, który jest nieodzownym elementem każdej realizacji. Jak powinien być zatem wykonany kosztorys fotowoltaiki? Poniżej przedstawimy Państwu wszystkie elementy, jakie należy wziąć pod uwagę, aby wykonać miarodajny kosztorys. Dzięki niemu dowiesz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla wybranego domu lub do firmy.

KOSZTORYS FOTOWOLTAIKI – DLACZEGO JEST WAŻNY?

Każdy, kto przekonał się do Odnawialnych Źródeł Energii, wie jak ważne jest jej odpowiednie wykonanie. Teraz kiedy ceny prądu znacznie idą do góry, a nowoczesne technologie coraz lepiej pozwalają osiągać nowe możliwości, instalacje fotowoltaiczne są bardzo na topie. Głównymi powodami, dla których instalacje fotowoltaiczne są wybierane przez mieszkańców Polski to:

– Oszczędności – nowoczesna fotowoltaika pozwala wyprodukować taką ilość energii, która wystarcza na wyrównanie zapotrzebowania użytkowników danej instalacji. Dzieje się tak, ponieważ instalacja jest wyposażona w wydajne panele fotowoltaiczne oraz inwerter PV.

– Dotacje do instalacji fotowoltaicznych – co roku z programów, które realizowane są na terenie całego naszego kraju, korzysta tysiące osób. Dofinansowania są wysokie i można na nich zaoszczędzić nawet do 6 000 zł.

– Dbanie o środowisko – teraz kiedy Unia Europejska kładzie coraz większy nacisk na ochronę środowiska, zachęca się do korzystania z Odnawialnych Źródeł Energii. Z czasem te jednak staną się niezbędne w każdym domu, dlatego wiele osób już teraz woli zainwestować w fotowoltaikę.

– Bezobsługowość instalacji – dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Możesz zatem zapomnieć o problemach związanych z jej uruchamianiem.

Te i wiele innych ważnych aspektów, przez które Polacy decydują się na instalacje fotowoltaiczne, przekładają się na coraz większe zainteresowanie tymże tematem. W związku z tym niezbędne jest specjalne przygotowanie się do całej realizacji. Aby móc czerpać korzyści z fotowoltaiki, najpierw należy w nią zainwestować. Kosztorys instalacji fotowoltaicznej pozwoli Ci w adekwatny sposób oszacować koszt całej inwestycji. W skład takiej inwestycji wchodzą podzespoły takie jak inwerter PV, wycena paneli fotowoltaicznych, montaż, oraz inne elementy.

KOSZTORYS FOTOWOLTAIKI – JAKIE ZALETY NIESIE STWORZENIE ODPOWIEDNIEGO KOSZTORYSU FOTOWOLTAIKI?

Kosztorys fotowoltaiki pozwoli oszacować dwa ważne czynniki, mające wpływ na podjęcie decyzji o jej wykonaniu. Pierwszym czynnikiem jest oszacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej, aby instalacja wytwarzała odpowiednią ilość energii elektrycznej. Drugim ważnym elementem jest obliczenie kosztów całego przedsięwzięcia. W ten oto sposób będziesz mógł łatwo sprawdzić, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, jaką będziesz chciał wykonać w swoim domu lub firmie.


KOSZTORYS FOTOWOLTAIKI – JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOBRZE WYKONANY PROJEKT KOSZTORYSU?

Kosztorys ma na celu przedstawienia kosztów oraz warunków realizacji całej instalacji fotowoltaicznej. Jak zatem odpowiednio go wykonać i co powinno się w nim znajdować? Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy kosztorys fotowoltaiki, dzięki któremu będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do danej inwestycji. W skład kosztorysu wchodzą m.in. następujące informacje:

– przedmiot zamówienia realizacji – należy podać rodzaj budynku lub podłoża, na jakim znajdować ma się instalacja

– umiejscowienie realizacji – do projektu należy zgłosić dokładny adres, w jakim będzie wykonywana realizacja

– umiejscowienie instalacji PV — do wyboru jest możliwość montażu na gruncie na specjalnie przygotowanym do tego stelażu lub montaż na dachu. Warto jednak zauważyć, że montaż na dachu w niektórych przypadkach nie będzie możliwy, warunkiem jest odpowiednie pokrycie dachowe

– szczegółowy opis realizacji montażu – zawarcie w opisie niezbędnych informacji. Mają zawierać one informacje na temat modułów, okablowania czy też inwertera. Oczywiście powinien znajdować się również opis innych elementów wchodzących w skład całej instalacji fotowoltaicznej

– koszty związane z zakupem paneli – wstępne oszacowanie mocy niezbędnej do sprostania zapotrzebowania mieszkańców oraz podanie ilości niezbędnych modułów

– koszty związane z zakupem inwertera – w zależności od marki, koszty te mogą różnić się nieznacznie

– wycena montażu – dobór firmy, która wykona instalację oraz poda koszty montażu

– oszacowanie dodatkowych wydatków – wydatki związane z pomiarami instalacji

– rozliczenie podatku VAT

– źródła kosztorysu – na jakiej podstawie wykonano daną wycenę kosztorysu

Te elementy są nieodzowne, aby wykonać dobrej jakości kosztorys. Powinien on być wykonany dokładnie. To pozwoli oszacować, jaki koszt inwestycji wyjdzie podczas montażu fotowoltaiki. Kosztorys inwestorski instalacji fotowoltaicznej jest nieodłącznym elementem każdej realizacji fotowoltaiki.

KOSZTORYS FOTOWOLTAIKI – CZY WARTO SAMEMU STWORZYĆ KOSZTORYS FOTOWOLTAIKI?

Obecnie na rynku jest kilka programów do tworzenia kosztorysów fotowoltaiki. Problem tkwi w tym, że niestety wybierając poszczególne programy, niekoniecznie będziesz się na nich znał. Oszacowanie poboru mocy, ilość modułów czy dobór podłoża to skomplikowane działania. Jeśli zatem nie masz odpowiedniej wiedzy, lepiej stworzenie kosztorysu powierzyć odpowiednim specjalistom.

Decydując się na usługi naszej firmy, możesz być pewny, że kosztorys fotowoltaiki będzie wykonany w odpowiedni sposób. Staramy się jak najwięcej pomóc naszym klientom w sprawach związanych z formalnościami. W związku z tym, rzeczy takie jak kosztorys, dokumentację niezbędną do dotacji i wiele innych, pomagamy wykonać podczas zamówienia.

Z kosztorysem będziesz w stanie oszacować swoje wydatki, a decydując się na instalację fotowoltaiczną, z czasem zaczniesz na niej oszczędzać. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych stworzeniem pełnowartościowego kosztorysu. W Solgro wykonamy go solidnie, bazując na najlepszych podzespołach, posiadających wieloletnią gwarancję.

Więcej informacji uzyskasz, dzwoniąc do naszego konsultanta. Zachęcamy do skorzystania z oferty!

Dodaj komentarz