Wiele osób, które decyduje się na instalację fotowoltaiczną, zastanawia się, czy zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie, czy też na dachu. Niektórzy ze względów estetycznych wolą to drugie rozwiązanie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czynników jest wiele, między innymi ważne jest, aby panele słoneczne, były skierowane w stronę słońca. Następnie warto zwrócić uwagę na konstrukcję dachu. Te i wiele innych czynników odgrywają ważną rolę przy podjęciu decyzji w sprawie montażu paneli fotowoltaicznych.

Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – montaż na dachu.

Głównym wyznacznikiem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas montażu fotowoltaiki na dachu, jest konstrukcja i możliwości obciążeniowe dachu. W nowym budownictwie coraz częściej dachy mają masywną konstrukcję, dlatego w takich przypadkach jest to odpowiednie rozwiązanie. Niestety w wieloletnich domach konstrukcje dachu niekoniecznie będą tak wytrzymałe, jak w nowoczesnym budownictwie. Każda osoba, która podejmie się montażu instalacji na dachu, powinna dostać odpowiednie informacje o tym, jaki ciężar ma konstrukcja instalacji fotowoltaicznej. 

Na dachach skośnych w gospodarstwach domowych, gdzie instalacje te są niewielkie, nie są wymagane dodatkowe pomiary czy opinie konstruktorów. Jeśli jednak klient ma taką potrzebę, mogą zostać one wykonane dla jego pewności. Sprawa ta wygląda całkowicie inaczej w przypadku dachów płaskich lub przy instalacjach powyżej 50 kWp. Klienci, którzy posiadają dachy płaskie swoich domów, podczas chęci montażu instalacji przekraczającej 10 kWp zostają proszeni o przedstawienie dokumentacji opisujących dopuszczalne obciążenie dachu. Jest to związane z bezpieczeństwem. Ze względu na to, że nasz kraj znajduje się w części globu, gdzie występują 4 pory roku, podczas ostrych zim może dojść do zwiększania pokrywy śnieżnej na dachu. W momencie, kiedy dach nie jest przygotowany na takie obciążenie, w łatwy sposób może dojść do tragedii. Inną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, to instalacje fotowoltaiczne przekraczające 50 kWp. Do stworzenia takich instalacji fotowoltaicznych niezbędne są odpowiednie zezwolenia, a inwestora zaczynają obowiązywać ściśle przepisy prawa budowlanego.

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę jest to, w jakim miejscu na dachu masz zamiar umieścić instalację fotowoltaiczną. Należy pamiętać, że kierunek paneli fotowoltaicznych powinien być skierowany w stronę słońca. Tylko dzięki temu będzie możliwe maksymalne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej. W momencie, kiedy Twój dach skierowany jest w kierunku mało nasłonecznionym, lepiej przenieść instalację fotowoltaiczną na grunt.

W zależności więc od tego, czy chcesz stworzyć instalację dla własnych potrzeb, czy potrzebujesz stworzyć instalację fotowoltaiczną w firmie, ważne jest to, jaką konstrukcję ma Twój dach i jaką potrzebujesz moc instalacji.

Jak montuje się instalację fotowoltaiczną na dachu?

Są dwa sposoby montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu. Jest to uzależnione od tego, czym pokryty jest dach. W przypadku dachów płaskich niezbędne jest stworzenie konstrukcji wsporczej. Konstrukcja ta obciążona jest specjalnymi betonowymi bloczkami. Taki rodzaj konstrukcji nie jest przytwierdzany do dachu, dlatego ten również nie jest naruszony, jak w przypadku dachów skośnych.

Decydując się na fotowoltaikę na dachu skośnym, są dwa rodzaje montażu instalacji. Kiedy dach pokryty jest dachówką ceramiczną czy blachodachówką, to w obu przypadkach niezbędny będzie montaż szyn. Szyny montowane na dachówce ceramicznej mogą uszkodzić pojedyncze elementy, które będzie trzeba wymienić. Nie jest to jednak inwazyjny montaż. Niestety sprawa wygląda nieco inaczej, kiedy dach pokryty jest blachodachówką. Blacha w kilku miejscach musi zostać rozwiercona i należy odpowiednio uszczelnić dziury na szpilki do montażu szyn, aby te nie przeciekały.

Odpowiednia firma z wieloletnim doświadczeniem poradzi sobie z każdym wyzwaniem, dlatego warto postawić na profesjonalistów.

Fotowoltaika - montaż na gruncie.

Fotowoltaika na gruncie jest najczęściej wybierana, kiedy nie ma możliwości jej montażu na dachu. Teraz coraz częściej podczas budowy domu, w poddaszu wykonuje się sypialnie. Okazuje się, że źle przemyślane mogą później uniemożliwić montaż instalacji fotowoltaicznej. Wtedy warto przenieść taką instalację na grunt. Bierze się również pod uwagę nasłonecznienie dachu. Kiedy dach skierowany jest w stronę mało oświetlaną, również warto pomyśleć nad montażem fotowoltaiki na gruncie. Ten rodzaj fotowoltaiki nie ma żadnych ograniczeń, jest więc to dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych i firm. Jedyny wyjątek jest w momencie, kiedy chcesz stworzyć instalację o mocy większej niż 50 kWp. Do stworzenia takiej instalacji, podobnie jak podczas tworzenia instalacji na dachu niezbędne są specjalne pozwolenia i nadzór budowlany.

Główną zaletą instalacji na gruncie jest między innymi możliwość nachylenia całej konstrukcji w stronę słońca. Instalacja ta może być nachylona pod najlepszym kontem, aby móc czerpać jak najwięcej energii. Najlepiej, jeśli kąt wynosi 45 stopni. Warto zwrócić również uwagę, że instalacja ta nie obciąża konstrukcji dachu, jak również dzięki niej możesz wykorzystać niezagospodarowany kawałek pola. Tworząc instalację fotowoltaiczną na gruncie, masz możliwość dostępu do paneli słonecznych. Dodatkowo instalacja ta ma odpowiednie chłodzenie. Taki model instalacji jest teraz coraz częściej wybierany przez tysiące klientów.

Jak montuje się instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest procesem rozbudowanym i bardzo skomplikowanym, w przeciwieństwie do montażu na dachu. Są dwa możliwe sposoby montażu fotowoltaiki na gruncie. Pierwszym z nich jest możliwość wkręcenia lub wbicia do gruntu. Niezbędne będą do tego stalowe elementy, które zostają umieszczone około 1,5 m pod ziemią, a dopiero w dalszej kolejności montuje się uchwyty i szyny, do których zostaną przytwierdzone panele słoneczne. Drugim sposobem jest montaż w betonie. Słupki niezbędne do konstrukcji pod instalacje fotowoltaiczną są mocowane do specjalnie stworzonego fundamentu. Bierze się również możliwość zalania ich betonem i to tylko od klienta zależy, na jaki rodzaj montażu fotowoltaiki na gruncie się zdecyduje.

 

Jaką wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne?

Szukając firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych, warto zastanowić się nad marką z wieloletnim doświadczeniem. Ważne jest również, aby pracowała ona na sprawdzonych panelach fotowoltaicznych. Nasza marka Solgro oferuje panele fotowoltaiczne niemieckiej marki Soluxtec, które są stworzone na bazie najnowszych technologii. Jesteśmy jedynym dystrybutorem tych paneli na terenie Polski. Na rynku działamy już od wielu lat, a nasi inżynierowie ciągle zyskują nową wiedzę i doświadczenie. Wykonujemy fotowoltaikę na terenie całej Małopolski w tym również w Nowym Sączu czy Krakowie, ale także na terenie całej Polski. Do tej pory współpracowaliśmy z wieloma miastami, klientami indywidualnymi oraz firmami. Chętnie podpowiemy, na jaką instalację się zdecydować i co będzie lepsze dla Ciebie.

Z nami możesz być pewny, że otrzymasz wieloletnią gwarancję na panele fotowoltaiczne. Jeśli zależy Ci na wydajnej instalacji, dzięki której bez problemu będziesz mógł stać się niezależnym dostawcą w swoim domu lub w firmie postaw na naszą markę. Możesz z nami liczyć również na różne dofinansowania w celu wykonania fotowoltaiki w swoim domu czy firmie.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dodatkowo w celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi przedstawicielami instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Oczywiście osoby z naszego regionu zachęcamy do odwiedzenia firmy Solgro w naszym biurze.

Panele słoneczne na dachu to nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii ze słońca, oszczędności, a co najważniejsze ekologia. Postaw na odnawialne źródła energii z Solgro.