WYDAJNOŚĆ FOTOWOLTAIKI ZIMĄ

Instalacje fotowoltaiczne to Zielona Energia i czyste powietrze, dzięki któremu każdy ma możliwość zdrowego życia na naszej planecie. Okazuje się, że mnóstwo osób coraz bardziej zaczyna zastanawiać się nad innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi na celu polepszenie warunków środowiskowych. W związku z tym, w Polsce, coraz bardziej popularne stają się Odnawialne Źródła Energii. Niezależnie od pory roku, specjalne urządzenia potrafią pobrać naturalną energię, aby następnie przekształcić ją w energię, którą można wykorzystać w każdym domu. Przykładem mogą być pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne, których efektywność jest bardzo wysoka. Obecnie wiele osób może starać się dodatkowo o liczne dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła, które są wprowadzane do wielu domów i firm. Ale czy te rozwiązania o każdej porze roku są odpowiednio wydajne? Okazuje się, że wydajność fotowoltaiki zimą jest niższa niż w lecie, jednak instalacja w dalszym ciągu dobrze wypełnia swoje zadanie. Sprawdź, czy mała instalacja fotowoltaiczna spełni Twoje oczekiwania w ciągu całego roku.

FOTOWOLTAIKA ZIMĄ – CZY JEJ WYDAJNOŚĆ BARDZO SPADA?

CZY JEJ WYDAJNOŚĆ BARDZO SPADA?

Osoby zastanawiające się nad instalacją fotowoltaiczną często uważają, że miesiące zimowe, to martwe miesiące. Czy rzeczywiście tak jest i czy wydajność fotowoltaiki spada wraz z mniejszym nasłonecznieniem, jakie często zimą ma miejsce?

Okazuje się, że na wydajność fotowoltaiki wpływ ma wiele czynników w tym też długość dnia oraz kąt padania promieni słonecznych. Te wskaźniki oddziałują na wydajność, jednak instalacja w dalszym ciągu produkuje energię. Tak też błędem jest twierdzenie, że wydajność fotowoltaiki zimą jest dużo mniejsza niż latem. Dobrze wykonana fotowoltaika potrafi produkować wystarczającą ilość energii o każdej porze roku.

FOTOWOLTAIKA ZIMĄ – JAKIE CZYNNIKI MAJĄ NAJWIĘKSZY WPŁYW NA WYDAJNOŚĆ FOTOWOLTAIKI ZIMĄ?

Najważniejszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne jest fakt, że zimą częstym problemem może być zalegający śnieg na całej instalacji. To właśnie on blokuje przepływ promieni słonecznych do całej instalacji, aby ta pracowała właściwie.

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest temperatura. Okazuje się, że niekoniecznie latem, kiedy mamy upalne dni instalacja pracuje najlepiej. Granicznymi temperaturami, w jakich instalacja działa sprawnie to przedział od -40 do 80 stopni Celsjusza. Najlepszą wydajność panele fotowoltaiczne osiągają w temperaturach 20-25 stopni Celsjusza, dlatego w lecie, kiedy dni są upalne, niekoniecznie instalacja będzie pracowała najlepiej. Optymalne warunki do pracy całej instalacji są niezmiernie ważne. Tak też temperatura i odpowiednie nasłonecznienie w granicach 800-1000 W/m2 są niezbędnym warunkiem do wykorzystania maksymalnych możliwości fotowoltaiki. Okazuje się, że w lecie, kiedy temperatura często sięga nawet 40 stopni, panele przegrzewają się. Na ich powierzchni temperatura może sięgać w takich przypadkach nawet 70 stopni. W związku z tym, efektywność paneli może spaść nawet o 15%. Panele dużo lepiej pracują w niższych temperaturach, dlatego też zimą wydajność instalacji może być lepsza niż latem. Elektrony lepiej poruszają się po instalacji pozwalając na dużo bardziej wydajniejszą prace paneli.

FOTOWOLTAIKA ZIMĄ – DLACZEGO WIĘC MÓWI SIĘ, ŻE ZIMĄ FOTOWOLTAIKA PRACUJE O WIELE GORZEJ NIŻ LATEM?

Wpływ na to ma wiele detali. Pomimo tego, że instalacja o wiele lepiej pracuje zimą ze względu na niskie temperatury, jest ona w stanie wyprodukować dużo mniej energii niż latem. Ma to związek z nasłonecznieniem, zachmurzeniem oraz pokrywą śniegu i lodu zalegającymi na panelach fotowoltaicznych.

Jaki wpływ na pracę instalacji ma nasłonecznienie?
Jak zapewne wiesz, latem dzień liczy sobie nawet 17 godzin, zimą natomiast czas ten skraca się nawet do 7-8 godzin. W związku z tym, panele fotowoltaiczne zimą nie są w stanie wyprodukować takiej ilości energii, jaką mogłyby wyprodukować latem. Kolejną rzeczą jest wcześniej wspomniane zachmurzenie. Latem dzięki temu, że dzień jest o ponad połowę dłuższy niż zimą, zachmurzenie w ciągu tych godzin i tak statystycznie może być krótsze niż zimą. Dodatkowo, często zimą mamy częściowe lub całkowite zachmurzenie, które potrafi zminimalizować pracę całej instalacji, zwłaszcza w miesiącach od listopada do lutego. Kiedy zachmurzenie przekracza 80%, wtedy praca instalacji w tych miesiącach drastycznie spada. Przy całkowity zachmurzeniu praca paneli obniża się nawet do 10-20%, co sprawia, że często właśnie zimą wykorzystuje się nadmiary nagromadzonej energii, którą każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej wyprodukował latem. Ostatnim z wymienionych składników, wpływających na wydajność fotowoltaiki zimą, jest padający śnieg. To właśnie on, gromadząc się na panelach fotowoltaicznych, wpływa na ich wydajność zimą. Wystarczy 2 cm warstwa śniegu lub lodu, która uzbiera się na panelach, a ich wydajność potrafi spać nawet o 80%. Ich kąt nachylenia pozwala jednak często na spadek zalegającej pokrywy śnieżnej. Należy jednak pamiętać, że w miarę możliwości posiadając panele na gruncie lub farmy fotowoltaiczne, należy odśnieżać ogniwa, aby instalacja przynosiła zyski każdemu.

FOTOWOLTAIKA ZIMĄ RÓWNIEŻ JEST OPŁACALNA

Martwisz się zatem, jak będzie wyglądała praca instalacji fotowoltaicznej zimą?

Okazuje się, że nie masz czym się przejmować. Nawet jeśli zimą fotowoltaika jest mało wydajna, możesz korzystać z wcześniej nagromadzonej energii z letnich dni.

Jak to się dzieje?

Osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną On Grid, muszą być podłączone do sieci energetycznej. Latem, kiedy instalacja wytwarza bardzo dużo energii, której nie jesteś w stanie wykorzystać, zostaje ona oddana do sieci energetycznej. Zimą natomiast energię tę będziesz mógł odebrać w liczbie do 80% wcześniej oddanej energii i to całkowicie za darmo. Należy jednak pamiętać, że rozliczanie prosumentów na starych zasadach będzie możliwe wyłącznie dla osób, które zdążą wykonać fotowoltaikę przed nowymi zmianami, jakie prawdopodobnie wejdą w życie w kwietniu 2022 r.

FOTOWOLTAIKA ZIMĄ RÓWNIEŻ JEST OPŁACALNA

Martwisz się zatem, jak będzie wyglądała praca instalacji fotowoltaicznej zimą?

Okazuje się, że nie masz czym się przejmować. Nawet jeśli zimą fotowoltaika jest mało wydajna, możesz korzystać z wcześniej nagromadzonej energii z letnich dni. Jak to się dzieje?

Osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną On Grid muszą być podłączone do sieci energetycznej. Latem, kiedy instalacja wytwarza bardzo dużo energii, której nie jesteś w stanie wykorzystać, zostaje ona oddana do sieci energetycznej. Zimą natomiast energię tę będziesz mógł odebrać do 80% wcześniej oddanej energii i to całkowicie za darmo. Należy jednak pamiętać, że rozliczanie prosumentów na starych zasadach będzie możliwe wyłącznie dla osób, które zdążą wykonać fotowoltaikę przed nowymi zmianami, jakie prawdopodobnie wejdą w życie w kwietniu 2022 r.

FOTOWOLTAIKA ZIMĄ – Z SOLGRO WYKONASZ INSTALACJĘ, KTÓRA SPEŁNI TWOJE OCZEKIWANIA

Nasza firma od lat zajmuje się montażem fotowoltaiki. W związku z tym, nasze realizacje wykonujemy o każdej porze roku, nawet zimą.

Co się z tym wiąże?

Wiele osób zastanawia się, czy zima, to dobry czas na tworzenie instalacji fotowoltaicznej. Przez to, że jest to okres poza sezonem, często można trafić na liczne promocje. Dodatkowo to właśnie na początku roku można zgarnąć dotacje do fotowoltaiki. Dodatkową zaletą są niewielkie kolejki oczekiwania na wykonanie fotowoltaiki. Instalacja zostanie więc wykonana w niedługim czasie od złożenia zamówienia, co pozwoli Ci uruchomić ją przed sezonem wiosennym, kiedy jej wydajność jest bardzo duża. W związku z tym, warto postawić na okres zimowy. Dodatkowo z Solgro Twoja instalacja będzie wykonana z paneli najwyższej jakości marki Soluxtec, które gwarantują poprawną pracę w czasie kolejnych 25 lat.

Fotowoltaika zimą również może być wydajna. Wystarczą odpowiednie panele, abyś przez cały rok mógł cieszyć się darmową energią z Odnawialnych Źródeł Energii, z jakich korzysta się w Polsce.

Dodaj komentarz