Coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii. Obecnie najbardziej popularne jest pozyskiwanie energii z wiatru lub wody, biopaliw, ale również ze słońca. Pozyskiwanie energii ze słońca następuje poprzez pobieranie energii słonecznej panelami fotowoltaicznymi. Praktycznie każdy zna pojęcie instalacji fotowoltaicznych, jednak istnieją również farmy fotowoltaiczne, o których niewiele się mówi. Zapoznaj się więc z podstawowymi informacjami na temat farm fotowoltaicznych, dowiedź się, co to jest, czy obejmują je dotacje unijne oraz, czy jest to opłacalny interes przynoszący zyski.

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze słońca. Montowane są do tego odpowiednie instalacje fotowoltaiczne, które pobierają energię słoneczną, zmieniając ją następnie na energię elektryczną. Prąd ten wykorzystywany jest do uruchomienia niezbędnych urządzeń elektrycznych w domu. Jednak coraz bardziej popularne jest tworzenie farm fotowoltaicznych, dzięki którym można uzyskać jeszcze więcej energii elektrycznej ze słońca.

Farma fotowoltaiczna ze względu na ilość montowanych paneli słonecznych znajduje się na gruncie. Najczęściej pod stworzenie takiej farmy fotowoltaicznej wykorzystywane są nieużytki rolne IV gatunku. Farma fotowoltaiczna powinna powstać na terenach dobrze nasłonecznionych, aby jak najbardziej wykorzystywać energię, jaką emituje słońce, dodatkowo należy ja wykonać na płaskim gruncie. Za farmę fotowoltaiczną najczęściej uważa się instalacje, które produkują więcej niż 50 kW mocy.

W Polsce można znaleźć wiele takich elektrowni słonecznych, przykładem może być farma fotowoltaiczna w Czernikowie, Bierutowie czy też w Suwałkach. Zasilają one swoją energią około 1600 gospodarstw, każda z nich osobno. Inwestycja ta wiec jest opłacalna dla inwestora, gdyż koszt stworzenia instalacji fotowoltaicznej z roku na rok maleje, instalacje te są coraz bardziej wydajne, Polska jest coraz bardziej nasłonecznionym Państwem, a ceny prądu ciągle rosną. Te czynniki sprawią, że koszt stworzenia takiej elektrowni słonecznej zwróci się po kilku latach, przynosząc w dalszym ciągu same zyski. Oprócz tego taka farma fotowoltaiczna idealnie wpływa również na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Jest więc to korzystne rozwiązanie.

Aby wybudować swoją farmę fotowoltaiczną o większej mocy, należy starać się o pozwolenie, które jest niezbędne do tego, aby taką instalację móc wykonać. Taki dokument wydaje Starostwo Powiatowe, jednak oprócz tego niezbędny jest również plan budowy, oraz uzyskanie pozytywnej opinii środowiskowej. Dopiero uzyskując te papiery będziesz mógł rozpocząć realizację swojego planu inwestycyjnego.

A co z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne to takie, które nie produkują więcej mocy niż 50 kW. Najczęściej są one przyłączone do sieci energetycznej, dzięki czemu wytworzone nadwyżki prądu można odsprzedać dostawcy prądu. Taką instalację nie trzeba nigdzie zgłaszać, gdyż są one najczęściej tworzone wyłącznie na pokrycie potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Farma fotowoltaiczna, kiedy najlepiej spełni swoją funkcję?

W tym przypadku nie bierzemy aspektu korzyści związanych z zyskami. Tym razem zastanowimy się, czy dla zwykłego gospodarza jest to dobre rozwiązanie?

Okazuje się, że wiele gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą zwierząt ma wielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną. W związku z tym, że ceny prądu z roku na rok rosną, koszt utrzymania całego gospodarstwa rolnego może stać się bardzo wysoki. Niestety w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie hoduje się dużą ilość zwierząt, dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie farmy fotowoltaicznej. Zwykła mikroinstalacja niestety nie zaopatrzy sporego gospodarstwa w odpowiednią ilość energii elektrycznej. Warto wiec, aby każdy gospodarz zastanowił się nad montażem małej farmy fotowoltaicznej. Ta mogłaby zasilić wszystkie niezbędne urządzenia, które są potrzebne w każdym gospodarstwie, a dodatkowo mogłaby zasilić również urządzenia domowe.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania dla rolników są dotacje na fotowoltaikę. Unia przeznacza co roku miliony złotych na dofinansowania dla rolników. Każdy gospodarz może wiec dodatkowo zyskać na takim rozwiązaniu, a zyski zaczną być widoczne już za kilka lat od założenia instalacji.

Ciekawostki o farmach fotowoltaicznych.

Czy wiesz, że największa farma fotowoltaiczna na świecie znajduje się obecnie w północno-zachodnich Indiach i została ukończona w 2020 r.? Na chwile obecną jest to największa elektrownia słoneczna, która jest widziana nawet z kosmosu. Budowa elektrowni Bhadla Solar Par rozpoczęła się w 2015 roku. Cały obiekt zajmuje 5 700 hektarów powierzchni i produkuje 2,2 GW energii. Porównawczo produkuje ona 35 razy więcej mocy niż nasza polska elektrownia słoneczna znajdująca się w Witnicy. Elektrownia Bhadla Solar Par patrząc teoretycznie, byłaby w stanie zaopatrzyć około 800 tysięcy polskich gospodarstw domowych. Koszt stworzenia tej instalacji oscylował w granicach 1,4 miliardów dolarów. Farma fotowoltaiczna dostarcza najtańszy prąd dla mieszkańców północno-zachodnich Indii. Również w Polsce pomysł ten został wykorzystany przez niektórych przedsiębiorców i na chwilę obecną działa wiele takich farm fotowoltaicznych.

Kolejną ciekawostką jest to, że wystarczyłoby pokryć tylko 0,3% naszej planety, aby zaspokoić niezbędne potrzeby energetyczne każdego mieszkańca na ziemi. Pozwoliłoby to zmniejszyć efekt cieplarniany i emisję gazów.

Jest to więc innowacyjny projekt, gdzie z roku na rok na Ziemi powstawać będzie coraz więcej farm fotowoltaicznych. Niosą one niewyobrażalne zyski, ale również wspierają ekosystem. Dzięki takim rozwiązaniom nie wytwarzają się gazy cieplarniane w elektrowniach węglowych, a energia pozyskiwana jest z odnawialnego źródła, jakim jest słońce.

Farmy fotowoltaiczne nie tylko dla przedsiębiorców.

Jak można zauważyć farma fotowoltaiczna może przynosić korzyści nie tylko największym gigantom w dziedzinie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, ale także małym przedsiębiorcom, rolnikom, czy zwykłemu „Kowalskiemu”, który zainwestuje w panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu. Zyski, jakie wynikają z korzystania z takich źródeł odnawialnej energii, są spore dla każdego, kto zdecyduje się na takie rozwiązanie.

Warto jednak zastanowić się nad wyborem paneli fotowoltaicznych, jakie zostaną zamontowane w małej przydomowej instalacji, jak również na farmie fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne mają bowiem swoją wydajność, która z czasem spada. Decydując się na bardzo dobre jakościowo panele, możesz być pewny, że cała instalacja fotowoltaiczna będzie przynosiła zyski i służyła Ci przez długi czas. Nowoczesne panele fotowoltaiczne stworzone na bazie najnowszych rozwiązań technologicznych oferuje niemiecka firma Soluxtec Gmbh, która oferuje najbardziej innowacyjne rozwiązania dla swoich klientów. Moduły solarne Soluxtec są bardzo wydajne i wytrzymałe. Teraz nasza firma Solgro jest jedynym dystrybutorem tych paneli słonecznych, dlatego jeśli chcesz wybudować swoją farmę fotowoltaiczną na bazie najlepszych podzespołów, warto zaopatrzyć się w produkty najlepszych marek.

Podsumowanie.

Podsumowując, przyszłość każdego z nas opierać będzie się na odnawialnych źródłach energii. Z roku na rok coraz więcej osób stawia na panele fotowoltaiczne, głównie ze względów ekonomicznych. Dla większych gospodarstw i przedsiębiorców jest to sposób na zarabianie, dla klientów indywidualnych sposób na oszczędzanie. Warto wiec zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ coraz więcej państw na świecie zapowiada, iż zrezygnuje z produkowania energii z paliw stałych, przenosząc się zarazem na ekologiczne odnawialne źródła energii.