JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ DZIĘKI POWIETRZNEJ POMPIE CIEPŁA?

Jeśli chodzi o ogrzewanie, pompy ciepła są uważane za najnowocześniejsze technologie i są szczególnie ważne w kontekście transformacji energetycznej, zarówno politycznie, jak i naukowo. Pompy ciepła wykorzystujące energię odnawialną są przyjazne dla środowiska, ale do działania potrzebują trochę energii elektrycznej. Jeśli ta energia elektryczna jest zielona, pompy ciepła zapewniają ogrzewanie neutralne pod względem emisji CO2. Jednak większość zużycia energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych, które są szkodliwe dla środowiska. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie energii elektrycznej, za pomocą, na przykład powietrznej pompy ciepła.

DZIAŁANIE POMPY CIEPŁA

Ogrzewanie ciepłem otoczenia za pomocą pompy ciepła (PAC) jest zatem jednym z najpopularniejszych systemów w nowych budynkach. W końcu nic dziwnego. Na każdą kilowatogodzinę (kWh) energii elektrycznej zużywanej do pracy pompy wymagane jest do 5 kilowatogodzin (kWh) energii grzewczej.

Energia ta jest pozyskiwana z ciepła nagromadzonego w ziemi, wodzie gruntowej lub – jak w przypadku powietrznej pompy ciepła – z powietrza. Zasada techniczna jest następująca: pompa ciepła działa jak lodówka, ale odwrotnie. Lodówka odbiera ciepło ze swojego wnętrza i oddaje je na zewnątrz. Pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz i oddaje je do środka (do ogrzewania domu).

POŁĄCZENIE POWIETRZNEJ POMPY CIEPŁA Z ENERGIĄ SŁONECZNĄ

W optymalnych warunkach i przy odpowiednim zaplanowaniu, system fotowoltaiczny może obsłużyć większość zasilania elektrycznego. Jednak system fotowoltaiczny, taki jaki zwykle znajduje się w pojedynczych domach, wytwarza zbyt mało energii słonecznej, aby samodzielnie obsługiwać powietrzną pompę ciepła (PAC) w klimacie umiarkowanym jaki mamy w Polsce.

Rzeczywiście, uzyski energii słonecznej są najniższe zimą, kiedy pompa ciepła pracuje na pełnych obrotach. W tym przypadku system magazynowania energii słonecznej może być przydatny, tylko jeśli jest to wykonalne finansowo.

IZOLACJA CIEPLNA I WYDAJNE OGRZEWANIE ZA POMOCĄ POWIETRZNEJ POMPY CIEPŁA – NOWY SĄCZ, KRAKÓW, TARNÓW, MAŁOPOLSKA – SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I SPRAWDŹ NASZE REALIZACJE!

Aby pompa ciepła działała wydajnie w celu ogrzewania domu, warunki muszą być również odpowiednie. Obejmuje to dobrą izolację termiczną, niskie temperatury przepływu – i jeśli to możliwe – ogrzewanie podłogowe lub panelowe. Żaden z tych problemów nie pojawia się przy budowie nowych budynków. Z drugiej strony w przypadku starych budynków może to prowadzić do znacznych dodatkowych kosztów.

Zasadniczo możliwe jest zastosowanie środków oszczędnościowych, które są zalecane również w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych:

– optymalna temperatura pomieszczenia

– dobra wentylacja

– regularna konserwacja ogrzewania

– unikanie niepotrzebnego zużycia

CZYM POMPA CIEPŁA POWIETRZE – POWIETRZE RÓŻNI SIĘ OD INNYCH MODELI?

Istnieją różne techniki obsługi pompy ciepła (PAC). Ich wspólnym punktem jest zdolność do wykorzystywania naturalnej energii środowiska do przekształcania jej w ciepło. Tylko zastosowana metoda różni się w zależności od typu pompy ciepła.

POMPA CIEPŁA POWIETRZE-POWIETRZE – JAK DZIAŁA?

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje wyłącznie powietrze do ogrzewania domu. System wykorzystuje głównie powietrze z otoczenia, które jest cyrkulowane i zapewnia zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie.

Z jednej strony pompa ciepła powietrze – powietrze zasysa już ogrzane, ale zużyte powietrze z pomieszczenia. Z drugiej strony jednocześnie zasysane jest świeże powietrze z zewnątrz. Dwa strumienie powietrza przechodzą następnie przez płytowy wymiennik ciepła. Ciepło z powietrza wywiewanego oddawane jest do powietrza świeżego. Powietrze to jest następnie ponownie wprowadzane do pomieszczenia, aby je ogrzać.

POMPA CIEPŁA POWIETRZE-POWIETRZE MOŻE BYĆ JESZCZE BARDZIEJ WYDAJNA

Standardowo powietrze kierowane jest do płytowego wymiennika ciepła poprzez specjalne urządzenie dolotowe, znajdujące się na zewnątrz budynku. Jednak w szczególnie zimne dni, może to oznaczać, że system musi naprawdę ciężko pracować, aby wytworzyć wystarczającą ilość ciepła.

KOSZTY, KTÓRYCH NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ PRZY ZAKUPIE POMPY CIEPŁA POWIETRZE – POWIETRZE

W porównaniu z innymi systemami grzewczymi, pompa ciepła powietrze – powietrze jest stosunkowo droga. Jednak niskie zużycie jest tego warte. Zadzwoń do nas lub napisz maila z zapytaniem o koszt instalacji powietrznej pompy ciepła, zużycie prądu i zadaj nam inne nurtujące Cię pytania. Wyliczenia i koszty są różne w zależności od wielkości domu, mieszkania i projektu całego systemu.

Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz