FOTOWOLTAIKA W FIRMIE – Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, podwyżki cen energii elektrycznej nie tylko są nieuniknione, ale przede wszystkim mocno w Ciebie uderzą.

To oznacza coraz wyższe koszty produkcji lub wykonywania usług dla klientów. To z kolei zwyczajnie musi odbić się na cenach, a ich podwyżki są źle postrzegane przez klientów. Fotowoltaika w firmie to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgnęło sporo przedsiębiorstw. Choć jest to wydatek, w obecnej sytuacji wydaje się naprawdę opłacalną inwestycją. Zobacz, dlaczego…

FOTOWOLTAIKA W FIRMIE – OSZCZĘDZASZ NA RACHUNKACH ZA PRĄD

To chyba najważniejsza korzyść. Zwłaszcza że ceny energii elektrycznej dla firm są znacznie wyższe niż dla gospodarstw domowych. Prowadząc dowolną firmę, na pewno przekonałeś się, jak bardzo to utrudnia działalność. Jeśli zdecydujesz się na fotowoltaikę w firmie, zwyczajnie płacisz mniej za prąd. W miesiącach letnich, albo przynajmniej słonecznych (spokojnie możemy wyobrazić sobie słoneczny i mroźny styczeń), w zasadzie rachunki spadają do zera. Moduły solarne pobierają energię ze Słońca, czyli darmową. Następnie inwertery przekształcają ją w energię, którą możesz wykorzystać w firmie – prąd, ogrzewanie, ciepła woda. W zależności od rodzaju i wielkości instalacji, na jaką się zdecydujesz.

Nadmiar energii może być magazynowany i wykorzystany w nocy lub w pochmurne dni. Wszystko odbywa się w ramach jednego budynku, a zatem nie ma mowy, aby energia gdzieś „uciekała”. Spada ilość pobieranej energii od dostawcy, a zatem powód, dla którego masz mu płacić.

FOTOWOLTAIKA W FIRMIE – ILE MOŻESZ ZAOSZCZĘDZIĆ?

To oczywiście zależy od tego, jak wiele energii elektrycznej normalnie zużywasz oraz jak sporą masz instalację. Fotowoltaika w firmie na ogół redukuje rachunki za prąd do nawet 90%. Jeśli Twoja firma, np. produkcyjna, zużywa naprawdę dużo prądu, warto rozważyć budowę farmy solarnej – kompleksu paneli fotowoltaicznych umieszczanych na gruncie. Są one rozmieszczone tak, aby przez cały dzień miały najlepszą ekspozycję na światło słoneczne. To wszystko oczywiście spory wydatek, ale możesz ubiegać się o dofinansowanie. Te udzielane są zarówno na poziomie krajowym, jak i samorządowym, dobrym przykładem jest program Mój Prąd. W przypadku farmy solarnej, inwestycja zwraca się po około 6 – 9 latach, a instalacja służy przez dekady.

FOTOWOLTAIKA W FIRMIE DLACZEGO TO DOBRY POMYSŁ?

Oprócz korzyści finansowej, fotowoltaika w firmie to także inne istotne atuty. Zobaczmy.

Zyskujesz niezależność energetyczną

Dywersyfikacja źródeł energii to nie tylko zagadnienie dla polityków centralnych. To także problem, który powinni poruszać przedsiębiorcy. Można przypuszczać, że centralny system energetyczny będzie przekształcany albo mniej produktywny. To oznacza przestoje w dostawach prądu. Fotowoltaika zamontowana w firmie daje Ci poczucie niezależności i bezpieczeństwa. Twoja produkcja lub usługi mogą funkcjonować nadal, nawet jeśli dojdzie do tymczasowej awarii lub planowanych wyłączeń. A te, gdy do nich dochodzi, dotyczą w pierwszej kolejności przedsiębiorstw, dopiero potem gospodarstw domowych czy budynków administracji.

System działa bezobsługowo

Choć prawdziwe perpetuum mobile nie istnieje, fotowoltaika w firmie jest tej idei całkiem blisko. System wystarczy raz porządnie zamontować i skonfigurować, a następnie działa on sam, automatycznie i bez potrzeby Twojej stałej ingerencji. Jakże to odmienne od regularnego podkładania do pieca, a następnie jego czyszczenia i uzupełniania paliw. Nie musisz też wykonywać dodatkowych instalacji – odpadają, chociażby systemy filtracji kotła, a to kolejne koszty. Masz oczywiście stały wgląd w to, jak działa system i ile już udało się zaoszczędzić.

Dbasz o środowisko oraz własną markę

Nie bez znaczenia jest też fakt, że fotowoltaika w firmie to działanie korzystne dla środowiska. Energia jest w 100% naturalna, gdyż pochodzi ze Słońca. Proces jej przetwarzania, magazynowania i zużywania nie powoduje emisji groźnych dla atmosfery gazów ani w żaden sposób nie szkodzi naturze. Dbałość o tego typu rzeczy jest coraz lepiej postrzegana w oczach klientów. Tym samym zyskujesz wizerunkowo, a to przecież pośrednio przekłada się na zyski z działalności. Innymi słowy – fotowoltaika w firmie to sposób, by zaoszczędzić, a nawet nieco zarobić.

Dodaj komentarz