NOWA PROPOZYCJA ZMIANY TERMINU WPROWADZENIA ROZLICZENIA PROSUMENTÓW Z INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ – SPRAWDŹ!

Zastanawiałeś się nad montażem instalacji fotowoltaicznej przed wprowadzeniem nowych przepisów, ale martwiłeś się, że nie zdążysz przed nowym rokiem? Mamy teraz dla Ciebie świetną informację.

Jak wcześniej pisaliśmy, nowe zasady rozliczenia prosumentów miały wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Oznaczało to, że osoby, które uruchomią instalację fotowoltaiczną przed tą datą, przez kolejne 15 lat będą rozliczane na starych zasadach. Końcem października jednak zostało to zmienione i poselski projekt związany z Odnawialnymi Źródłami Energi (w skrócie OZE), zostanie wdrożony dopiero w kwietniu 2022 roku. Co się zatem z tym wiążę – sprawdź!

ZMIANA TERMINU – SEJM ZATWIERDZIŁ ZMIANY OZE I WPROWADZA JE OD KWIETNIA 2022 ROKU

Dla wielu osób jest to świetna informacja, ponieważ Ci, którzy nie zdążyli wykonać instalacji fotowoltaicznej, będą mieli jeszcze dodatkowe 3 miesiące czasu na to, aby zdążyć z jej wykonaniem. Każdy, kto zdąży wykonać instalację fotowoltaiczną przed 1 kwietnia 2022 roku, będzie rozliczany na starych zasadach prosumenckich przez kolejne 15 lat. Ci, którzy jednak nie zdążą, będą rozliczani po cenach rynkowych za wprowadzony prąd do sieci energetycznej.

Co się z tym wiąże?

Osoby, które będą chciały oddać nadmiar nagromadzonej energii do sieci, odsprzedadzą ją w bardzo niskich cenach. W dalszej kolejności, kiedy aura nie będzie dopisywała i panele fotowoltaiczne nie będą w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości energii, prąd ten będą musiały odkupić od odbiorcy energii po cenach rynkowych. Tak też instalacje fotowoltaiczne nie będą przynosiły już takich zysków jak obecnie.

JAKIE KORZYŚCI WIĄŻĄ SIĘ Z MONTAŻEM FOTOWOLTAIKI?

Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika się opłaca? Odpowiedź jest łatwa, jest to jedno z najlepszych rozwiązań na oszczędzanie. Teraz, kiedy fotowoltaika w dalszym ciągu jest opłacalna, warto zastanowić się nad jej montażem, ponieważ pomimo tego, że koszt stworzenia instalacji jest wysoki, zwróci się on w przeciągu 6 lat. W okresie od wiosny do jesieni, kiedy promienie słońca są bardzo intensywne, zgromadzoną energię będziesz mógł magazynować u dostawcy prądu. Natomiast w pochmurne dni, kiedy instalacja nie będzie już taka wydajna, będziesz mógł 80% tej energii odebrać za darmo. Od kwietnia 2022 roku ceny utrzymania instalacji fotowoltaicznej będą o wiele wyższe.

Jesteś zainteresowany szczegółowym zapoznaniem się ze zbliżającymi się zmianami? Zachęcamy do zapoznania się z naszym ostatnim wpisem lub zapraszamy do konsultacji telefonicznej z wybranym konsultantem.

Dodaj komentarz