Budując swój wymarzony dom, wiele osób zastanawia się nad odpowiednim wyborem ogrzewania domu. Niektórzy decydują się na standardowe ogrzewanie, wybierając klasyczny piec z podajnikiem, jednak wiele osób patrzy w przyszłość i stara się podążać za nowościami technologicznymi. Coraz częściej mieszkańcy tworzą instalacje, które są przyjazne dla środowiska. Taki wybór jest wygodny, a co najważniejsze, zgodny z aktualnymi normami, jakie wprowadzane są na terenie całej Polski. Z czasem z użytku wyjdą również piece na pellet lub ekogroszek, dlatego warto już wcześniej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego ogrzewania do swojego domu. Ciekawym pomysłem może być zastosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Pompy ciepła można wykorzystać do ogrzania domu, jak również do ogrzania wody. Decydują się na pompę ciepła, należy poznać jednak zasadę działania pompy ciepła powietrzne/woda, czy też zalety i wady tego rozwiązania. Zapoznaj się więc z ważnymi informacjami na ten temat i sam zdecyduj, czy jest to dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Zalety i wady wyboru pompy ciepła gruntowej oraz powietrze/woda.

Zaletą, przez którą wiele osób decyduję się właśnie na pompę ciepła, jest jej koszt instalacji. Każdy, kto zdecyduje się na odnawialne źródła energii, może starać się o dofinansowanie na takie przedsięwzięcie.

Montując pompę ciepła, obniża się emisje dwutlenku węgla o około 20%, dzięki czemu dodatkowo eliminuje się emisję gazów cieplarnianych. Takie rozwiązanie wpływa wiec pozywanie na nasz ekosystem.

Kolejną zaletą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest między innymi niski koszt utrzymania. Pompy ciepła pobierają minimalną energię elektryczną do prawidłowego funkcjonowania, dostarczając w ten sposób ciepło z powietrza lub gruntu w bardzo niskich kosztach. Dzięki temu będziesz mógł ogrzać swój dom lub wodę użytkową, nie musząc dokładać do tego ani złotówki.

Następną zaletą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest chłodzenie budynku. Mogą działać one jako klimatyzatory, dostarczając Ci w ten sposób przyjemnej temperatury w domu lub biurze podczas upalnych dni.

Koszty pozyskiwania ciepła w takiej inwestycji są znacznie niższe od klasycznych źródeł otrzymywania energii cieplnej. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które lubią oszczędzać.

Oczywiście oprócz wyżej wymienionych, jest jeszcze mnóstwo innych zalet, jakie niesie z sobą montaż pompy ciepła.

Warto również jednak zwrócić uwagę na minusy tego rozwiązania. Pompy ciepła są szczególnie używane do instalacji niskotemperaturowych. Najczęściej wykorzystuje się je do ogrzania wody, jak również do ogrzewania podłogowego, ściennego lub też sufitowego. Można również wykorzystać ciepło z pompy ciepła do standardowej instalacji grzejnikowej, jednak należy pamiętać, że nie będzie ona na tyle wydajna, jak instalacja wysokotemperaturowe. Jeśli chodzi o koszty takiego rozwiązania, również będą one niekorzystne.

Patrząc jednak na ilość zalet pompy ciepła, jest to rozsądne rozwiązanie dla osób, które pragną oszczędzać na odnawialnych źródłach energii.

Jak działa pompa ciepła powietrzna i gruntowa?

Dużo mówi się o pompach ciepła, wszędzie przedstawia się ich walory, jednak jeśli zapytasz o ich działanie, niewiele osób wie, jak wymieniana jest energia z otoczenia na energię cieplną w domu.

Pompy ciepła mogą być zewnętrzne, jak również wewnętrzne. Wewnętrzna pompa ciepła pobiera ciepło z pomieszczeniami, w jakim się ona znajduje. Decydując się na pompę ciepła zewnętrzną, ciepło pobierane jest z powietrza lub gruntu.

Pompy ciepła powietrze/woda są łatwe w montażu i co najważniejsze o wiele tańsze, jednak w okresie zimowym mają one problem w pozyskiwaniu ciepła. Nasz klimat ma bardzo zmienną temperaturę. Latem możemy spodziewać się temperatura w okolicach 30°C, natomiast zimą -25°C. W niekorzystnych warunkach, kiedy potrzebujemy najwięcej ciepła, wydajność pompy ciepła powietrze/woda nie jest wystarczająca. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła gruntowej, która jest droższa w wykonaniu, jednak znacznie lepiej radzi sobie w okresie zimowym. Pod powierzchnią wody lub pod ziemią, temperatury sięgają od 4°C do 10°C pozwalając pompie w ten sposób zyskać energię do wytworzenia ciepłej wody w Twoim domu.

Pompa ciepła powietrzna pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego. Czynnikiem chłodzącym w tym przypadku jest freon, który przepływa przez parownik w postaci cieczy, odbierając ciepło z ogrzanego glikolu. Następnie gaz przechodzi do sprężarki, gdzie następuje podniesienie ciśnienia, czego efektem jest wzrost temperatury. Gaz, który opuszcza sprężarkę, jest ciepły i trafia do skraplacza, gdzie następuje oddanie temperatury do obiegu grzewczego. Następnie skroplona woda jest oddawana do zaworu dławiącego, przez co znowu powstaje chłodna ciecz o niskim ciśnieniu.

Nieco inaczej działa pompa ciepła gruntowa. W tym przypadku ciepło pobierane jest z gruntu lub wody, dzięki specjalnie stworzonym przewodom cieplnym. Te należy umieścić pod powierzchnią ziemi lub wody. Ciecz umieszczona w rurach krąży po swoim obiegu, pobierając ciepło z otoczenia. Następnie w elemencie, zwanym parownikiem, jest odebrane ciepło czynnikiem chłodzącym. W dalszym ciągu temperatura i ciśnienie czynnika chłodzącego podnosi się w sprężarce. Ostatnim elementem tej układanki jest skraplacz, gdzie ciepło przekazywane jest z czynnika chłodzącego do cieczy płynącej w instalacji grzewczej.

Tak oto w uproszczeniu działa pompa ciepła powietrze/woda oraz pompa ciepła gruntowa.

Pompa ciepła i fotowoltaika są świetnym duetem.

Warto również zastanowić się nad połączeniem fotowoltaiki z pompą ciepła. Dla osób, które lubią oszczędzać, takie połączenie jest świetnym duetem, bowiem pompa ciepła i fotowoltaika przez cały rok będą dostarczały ciepło w Twoim domu. Każdy użytkownik może starać się o dotację na taką instalację. Dzięki temu otrzymasz częściowy zwrot kosztów za stworzoną instalacje. Reszta zwróci się w niedługim czasie, ponieważ koszty energii elektrycznej i gazu ciągle idą do góry, a Ty przez cały rok energię cieplną i elektryczną możesz mieć za darmo, wykorzystując odnawialne źródła energii. W ten sposób staniesz się niezależny.

Pompy ciepła Bosch świetnym rozwiązaniem!

Pompa ciepła do CWU jest zatem świetnym rozwiązaniem do każdego domu, a z czasem stanie się ona głównym źródłem ogrzewana. Warto więc już teraz pomyśleć o nowych źródła odnawialnej energii, które możesz zamontować w swoim domu!

Sprawdź najlepsze pompy ciepła, jakie proponuje nasza marka Solgro! Oferujemy między innymi pompy ciepła marki Bosch, które cieszą się popularnością na rynku grzewczym. Pompy te są wydajne i co również ważne mają nowoczesny designe, dlatego dopasujesz je odpowiednio do wnętrza swojego domu. W ofercie znajdziesz pompy ciepła monoblog Compress 7000i AW, które są dostępne w czterech wariantach. Posiadamy również pompy ciepła w wersji split – Compress 3000 AWS, także w czterech wariantach. Wszystkie pompy ciepła marki Bosch są dostępne w naszej ofercie i to właśnie dzięki nim będziesz mógł zacząć oszczędzać na ogrzewaniu swojego domu.